Generációkon átívelő hagyományőrzés


Tíz esztendeje hódít a színpadokon az újjászületett Boróka néptáncegyüttes, amely most ünnepli fennállásának jubiláló születésnapját.

Tíz évvel ezelőtt kezdődött egy varázslatos utazás, amelyet most egy különleges gálaműsorral ünnepelnek Marosvásárhelyen, december 21-én. A Boróka néptáncegyüttes, amely 2014-ben újjászületett a hosszú szünet után, most egy színvonalas eseménnyel készül a jubilálásra. Az eltelt évek során a borókás közösség folyamatosan bővült, és ma már körülbelül száz gyermek és fiatal tagja ennek a nagycsaládnak. A táncoktatás mellett nem csupán a hagyományaink megismerésére van lehetőségük, hanem közösségi élményeket is szerezhetnek a mindennapokban. A próbák családias légkörben zajlanak, és a fiatal táncosok számos izgalmas kiránduláson, családi programon és felejthetetlen edzőtáborban vehetnek részt. Legutóbb pedig együtt ünnepelték a Mikulást a borókás közösség apraja-nagyja, ami még inkább erősítette a kötelékeiket.

Varró Huba, a neves koreográfus és néptáncoktató, aki egyúttal az együttes vezetője, megosztotta velünk a Boróka néptáncegyüttes történetének érdekességeit. Az első Boróka a nyolcvanas évek második felében jött létre a Bolyai iskolában, és Marosvásárhely első amatőr gyerektáncegyüttese volt a forradalom előtti időszakban, egészen 2007-ig működött. Miután hosszabb szünet következett, 2014-ben az egykori tagok között merült fel az ötlet, hogy életre keltsék a csoportot, méghozzá azoknak a gyerekeknek a részvételével, akik egykor táncoltak a Borókában. Az újraindítás célja nemcsak a hagyományok ápolása, hanem a közösség összekapcsolása is a múlt emlékeivel.

- Kui Csaba jégkorongedző lánya volt az első, aki jelentkezett, majd egyre többen hozták el gyermekeiket - idézte fel az újraindulás kezdeti pillanatait Varró Huba. Az újraalakulás évében már megrendezték az első erdélyi legényes és verbunkversenyt, s egy év elteltével már egy grandiózusabb műsorral is bemutatkoztak a színpadon.

A Boróka Ifjúsági Egyesület megalakulása óta egy különleges küldetést tűzött ki maga elé: lehetőséget adni a fiataloknak, hogy pályázati forrásokból népviseletet szerezzenek be. Az újraalakulás utáni időszakban több mint száz gyönyörű népviselet készült el a gyerekek számára. Kezdetben a csapat létszáma még kicsi volt, de a tagok bizakodtak abban, hogy idővel egyre több fiatal csatlakozik hozzájuk, és ez be is következett. A toborzás során lelkesedésüknek köszönhetően hamarosan megalakult az első korcsoport. Ahogy a közösség növekedett, egyre nagyobb igény mutatkozott arra, hogy egy második korcsoportot is létrehozzanak. Így néhány hónap leforgása alatt biztosították a folyamatos utánpótlást, ami tovább erősítette az egyesület szellemét és közösségi élményét.

Az évek múlásával folyamatosan bővült a gyereklétszám, és jelenleg a Borókában körülbelül száz lelkes fiatal táncol négy különböző korcsoportban. Az Apró Morzsa a legkisebbek otthona, ahová már hároméves kortól várják a kis táncosokat. A Nagy Morzsában a 7-10 éves gyerekek fejlődnek, míg a középkamasz-csoport a 11 és 16 év közötti fiatalok számára kínál lehetőséget. A nagycsoport pedig a 16 éven felüli táncosok kreatív kibontakozását segíti. A kezdők számára az első lépések során az alapok, a ritmus és a körjátékok elsajátítása a cél. Itt nem csupán a tánc technikai részére helyeznek hangsúlyt, hanem arra is, hogy megszerettessék a gyerekekkel a népi kultúrát és a hagyományos gyermekjátékokat. A táncjátékok és ritmikai gyakorlatok segítségével egy színes és élvezetes világba vezetik be őket. A nagycsoport tagjai viszont már összetettebb kihívásokkal néznek szembe, ahol a tánc mellett egy kis színészi játékra is szükség van. Itt a kreativitás és az önkifejezés új dimenziót nyer, és a fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy a tánc mellett a színpadon való megjelenésüket is fejlesszék.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyerekek lelkesen látogatják a foglalkozásokat, és rendkívül kitartóak. Számos olyan fiatal táncost ismerünk, akit 2014-ben írtak be a Borókába, és azóta is hűségesen táncol. Nemcsak öröm számunkra, hanem igazi büszkeség is, ahogy látjuk, hogy napról napra fejlődnek, és egyre ügyesebbé válnak – osztotta meg örömét Varró Huba, aki Brassai Mészáros Amanda Blanka ének- és táncoktatóval, valamint György Károly néptáncoktatóval együtt irányítja a Boróka-csapat körülbelül száz tagját. A néptáncoktatás mellett másfél éve népzenész- és énekesképzést is szerveznek Brassai Mátyás, a Maros Művészegyüttes román tagozatának brácsása, valamint Brassai Mészáros Amanda Blanka közreműködésével. Számukra kiemelten fontos, hogy a tánc mellett tehetséges szólisták és népzenészek is nevelődjenek a Boróka keretein belül.

A jövőbeli tervekkel kapcsolatban Varró Hubától értesültünk, hogy januártól az Apró Morzsán belül egy új csoport indul, amely kifejezetten a kezdő apróságok számára lett kialakítva. Ezen túlmenően az oktatói csapat bővítését is tervezik egy olyan szakemberrel, aki nemcsak tudásával, hanem szívvel-lélekkel is hozzájárul a közösséghez. Hubá elmondása szerint a Boróka néptáncegyüttes oktatói nem csupán a saját csoportjukban tevékenykednek, hanem a megye több településén is aktívan oktatnak. Kiemelte, hogy Dicsőszentmártonban a Kökényes néptáncegyüttes négy korcsoportjával, a vámosgálfalvi Frisskarézók három korcsoportjával, összesen hetven-száz gyermekkel, valamint az ernyei Tulipán néptáncegyüttessel és a marosszentgyörgyi Öreg Fenyők táncegyüttesével is foglalkoznak.

Felvetésünkre, miszerint sokak véleménye szerint a mai fiatalokat egyre kevésbé vonzzák hagyományaink, a néptánc és a népi kultúra, Varró Huba határozottan cáfolta ezt az elképzelést. Elmondása szerint Marosvásárhelyen öt különböző néptáncegyüttes működik, mindegyikhez pedig körülbelül 70-75 fiatal csatlakozik, hogy táncoljanak. Ráadásul érdemes megemlíteni az iskolai néptáncoktatás iránti érdeklődést is, ami szintén bőségesen jelen van a városban. Ez mind azt mutatja, hogy a hagyományos értékek iránti szeretet és érdeklődés élénk, és a fiatalok körében is megtalálható.

Varró Huba véleménye szerint a gyerekek nemzeti identitásának fejlődése szorosan összefonódik a családi háttérrel. Ha egy család tudatosan irányítja a gyermekeit ebbe az irányba, és példát mutat a nemzeti kultúrával kapcsolatban, akkor szinte magától értetődő, hogy a gyermek is értékelni fogja a saját nemzeti kultúráját. Bár nem mindenki válik hivatásos táncossá, a néptáncra járó gyerekek bizonyos alapokat elsajátítanak, amelyek későbbi életükben is hasznosak lehetnek. Huba rendszeresen kirándulásokat szervez a helyi gyerekekkel, ahol mesél nekik a különböző vidékek sajátosságairól, például a Küküllőmente és a Mezőség közötti eltérésekről. Emellett ellátogatnak néprajzi múzeumokba és népviseleti kiállításokra is, így a gyerekek közvetlen tapasztalatokat szereznek a helyi kultúráról. Pozitív hatással van rájuk a modern világ ilyen szegmense is, mint például a Duna Televízió Fölszállott a páva című vetélkedője, ahol a fiatalok láthatják, hogy a népi kultúra magas szinten is művelhető, és van jövője. Huba hangsúlyozza, hogy fontos, hogy a gyerekek már kiskorukban magukba szívják a kultúránkat, hiszen felnőttként így tudják továbbadni azt saját gyermekeiknek. Az ő munkája során hetente közel hatszáz gyerekkel foglalkozik a megye különböző településein, ezzel is hozzájárulva a helyi kultúra megőrzéséhez és átadásához.

A Boróka néptáncegyüttes Forradalom utcai próbatermeiben zajló oktatás mellett rendszeresen különféle tevékenységekkel, programokkal próbálják még jobban összekovácsolni a "Boróka család" tagjait. Minden júniusban félévzárót tartanak, amely valójában egy gulyásozással egybekötött családi nap, idén Vajdaszentiványon, a Zichy-kastély udvarán gyűlt össze a népes Boróka család. Varró Huba megjegyezte, külön büszke arra, hogy a gyerekekkel szervezett programokba sikerül bevonni a szülőket is, ugyanakkor jelenleg is heti egy alkalommal, az esti órákban úgymond gyorstalpaló táncoktatásra is várják az erre vevő szülőket. Persze ők nem fellépésre készülnek, de megtapasztalják az élményt, elsajátítják a néptánc alapjait, így például a december 21-i bálon ők is rophatják majd a gyerekeikkel együtt. Különleges varázsa van annak, amikor több nemzedék együtt táncol - tette hozzá a Boróka vezetője.

December 21-én, 18 órától egy különleges eseményre invitálunk mindenkit a Maros Művészegyüttes kövesdombi előadótermébe, ahol a Boróka néptáncegyüttes tizedik évfordulóját ünnepljük. Az est folyamán a legkisebbek nyárádmenti táncokat mutatnak be, míg a Nagy Morzsa vajdaszentiványi és felcsíki táncokkal varázsolja el a közönséget. A középcsoport györgyfalvi és jobbágytelki táncokkal készül, hogy még változatosabbá tegye az estet. A nagycsoport pedig igazi különlegességgel rukkol elő: két néptáncon alapuló táncszínházi előadással lépnek színpadra, mely új kihívás számukra. A felkészülésben Benedek Huszár Botond színész nyújt segítséget, így a közönség egy igazán emlékezetes gálát élvezhet majd. Varró Huba pedig már egy kis ízelítőt adott az ünnepi program gazdagságából. Ne hagyjátok ki ezt a felejthetetlen estét!

Related posts