Egy különleges válság küszöbén áll Európa, amelyre régóta nem volt példa: ez lehet a megoldás kulcsa - Pénzcentrum.

Európa sebezhetősége főként az orosz és amerikai fosszilis tüzelőanyagok iránti importfüggőséggel magyarázható, amely a geopolitikai manipulációk és gazdasági kiszolgáltatottság melegágyává válik. Ezt a megállapítást hangsúlyozza az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete által április 8-án közzétett jelentés, mely a biztonságos és fenntartható energiaellátás kérdéskörével foglalkozik.
Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúját a fosszilis energiahordozók exportjából szerzi a szükséges forrásokat, ezért Európa számára elengedhetetlen, hogy megszüntesse az orosz energiaforrások vásárlását. Ezt a megállapítást egy európai tudósok által készített jelentés támasztja alá, amely tényekkel és ajánlásokkal kívánja segíteni a döntéshozók munkáját - olvasható az MTA által közzétett anyagban.
"Nincs biztonság energiabiztonság nélkül" - hangsúlyozta kedden Brüsszelben dr. William Gillett, az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) energiaprogramjának vezetője, a szervezet Security of Sustainable Energy Supplies című, a fenntartható és biztonságos európai energiaellátásról szóló jelentésének ismertetésekor. Az EASAC, amely 28 európai ország akadémiáit - köztük a Magyar Tudományos Akadémiát - tömöríti, a szakértői véleményük alapján arra figyelmeztet, hogy Európa jövője rendkívül bizonytalan, ami leginkább az importált fosszilis tüzelőanyagoktól, különösen az olajtól és a gáztól való függőségéből ered. Ez a függőség geopolitikai nyomásgyakorlásnak teszi ki a kontinens országait, így gazdaságilag is sebezhetővé válik Európa - olvasható a jelentésben.
A kutatók által készített jelentés alapján a fokozódó geopolitikai feszültségek és az Európába behozott üzemanyagok, nyersanyagok és technológiák iránti jelentős függőség komoly fenyegetést hordoz Európa energiabiztonságára nézve. Az autokrata rezsimek energiahordozókat fegyverként való alkalmazása, a piaci zűrzavarok szándékos okozása, valamint az infrastruktúrák ellen irányuló egyre gyakoribb fizikai és kibertámadások nem csupán az európai energiaellátás megszakadásának kockázatát növelik, hanem az energiaárakat is felfelé nyomják. Az ingadozó energiaárak ráadásul csökkentik a befektetői bizalmat, veszélyeztetik az európai iparágak versenyképességét, és számos európai háztartást sodornak energiaszegénységbe.
A jelentés kiemeli, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúját a fosszilis tüzelőanyagok exportjából szerzi meg, ezért Európának sürgősen le kell állnia az orosz energiahordozók beszerzésével. 2022 óta az Európai Unió számos intézkedést hozott a gázellátás diverzifikálása és a cseppfolyós földgáz (LNG) importjának fokozása érdekében. Ugyanakkor a jelentés arra figyelmeztet, hogy nem lehet csupán az orosz gáztól való függőséget egy másik ország, például az Egyesült Államok LNG-vel való függőségre váltani az európai nemzeteknek.
A tudósok úgy látják, hogy a kulcsfontosságú energiatechnológiák és nyersanyagok terén szorosabb partnerségekre van szükség az ellátási láncok mentén. Mivel a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás az épületek, az ipar és a közlekedés villamosításának jelentős növekedéséhez vezet, elkerülhetetlen a megújuló energiaellátás jelentős növelése, valamint az elektromos végfelhasználói technológiák alkalmazása. Európa számára ezért létfontosságú a nyersanyagokkal - lítiummal, kobalttal és a technológiához szükséges ritkaföldfémekkel - való megbízható ellátás is. A jelentés ezenfelül felszólítja az EU-t, hogy erősítse meg az energiaszektor kibervédelmét, és végezzen átfogó kiberkockázat-értékelést mind operatív, mind adminisztratív szinten.
Az EASAC szakértői arra figyelmeztetnek, hogy a fosszilis energiahordozók által generált bizonytalanságok és az energiabiztonságot veszélyeztető kockázatok miatt sürgetik a fenntartható energiaforrásokra való átállás felgyorsítását.
A Green Deal, valamint a nemrégiben bevezetett Clean Industrial Deal Európa legfontosabb eszközei a szuverenitásunk megőrzéséért folytatott harcban. Paula Kivimaa professzor, az EASAC munkacsoportjának társelnöke hangsúlyozta, hogy a szél- és napenergiából származó energia nem igényel importot. „Minden egyes fenntartható energiába fektetett forint a biztonságunkat erősíti. Ezzel szemben minden energiaimportra elköltött euró gyengíti védelmi képességünket” – tette hozzá.