Romboló hatásokkal fenyeget a magyar autóipar helyzete: vajon milyen következményekkel jár, ha a gazdasági alapjaink megszilárdulása veszélybe kerül? - Pénzcentrum


Az autóipar teljesítményének csökkenése jelentős hatással van a magyar gazdaság egészére – állapítja meg a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) legutóbbi, 2025 első negyedévére vonatkozó elemzésében. A szövetség által végzett reprezentatív kutatásban 15 munkaerő-kölcsönző vállalat vett részt, amelyek összesen több mint 22.000 munkavállaló foglalkoztatását biztosítják.

A jelentés szerint a koronavírus-járvány előtti időszakhoz képest csaknem felére csökkent az autóiparban dolgozó kölcsönzött munkavállalók száma. Ennek hátterében az európai autópiac lassulása és a nemzetközi gazdasági bizonytalanságok állnak, amelyek hatása már nemcsak az autógyártásban, hanem a kapcsolódó ágazatokban - így a gépgyártásban, fémiparban és logisztikában - is érzékelhető.

"Az atipikus foglalkoztatás, különösen a munkaerő-kölcsönzés, alapvető szerepet játszik a gazdaság alkalmazkodóképességének fenntartásában. Amint a gazdasági tevékenységek beindulnak, a kölcsönzési forma az egyik leghatékonyabb megoldást kínálja a hirtelen fellépő munkaerőigények kielégítésére" - nyilatkozta Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum Kft. ügyvezetője és az MMOSZ kommunikációs alelnöke. Hozzátette:

A foglalkoztatáspolitikai változások első jelei gyakran a kölcsönzött munkavállalók körében mutatkoznak meg, így nem meglepő, hogy a visszaesések is nálunk bukkannak fel először. Ezt jól példázza a hatvani autóipari beszállító esete, ahol 25%-os lecsökkenést észleltünk.

2023-ig folyamatosan növekvő kereslet figyelhető meg a kölcsönzött munkaerő iránt, különösen a járműgyártás területén. Ezt a jelenséget a munkaerőhiány és a termelési kapacitás bővülése egyaránt támogatta. Mihályi Magdolna, a JOBTAIN HR Szolgáltató Kft. ügyvezetője rámutatott, hogy már 2024 elején is tapasztalható volt a létszámigények csökkenése, és ez a kedvezőtlen tendencia az elmúlt negyedév során is folytatódott. Mindemellett a kölcsönzött munkaerő szerepe továbbra is kulcsfontosságú a gazdasági alkalmazkodóképesség megőrzésében.

A gazdasági ciklusok hatásai egyértelműen megfigyelhetők a munkaerő-kölcsönző szektor statisztikáiban. "2017 és 2023 között jelentős fellendülést tapasztaltunk, ám 2024-re már csökkenő trendeket észleltünk. Jelenlegi elemzéseink alapján 2025 első negyedévére elérhetjük a mélypontot, a jövőbeli alakulás pedig a gazdasági kilátásoktól függ" - mondta Berta Gábor, a Man at Work Kft. ügyvezető igazgatója.

A MMOSZ aktív szereplőként támogatja a magyar gazdaság rugalmas foglalkoztatási struktúráinak megerősítését. A szövetség 22 tagszervezetével a versenyszféra kölcsönzött munkavállalóinak több mint kétharmadát képviseli, és több ezer vállalkozással áll napi kapcsolatban.

Related posts