Oscar-díj: 2025-ben kétszeres izgalom vár a magyar filmrajongókra!


Az Oscar-gála évről évre Hollywood szívében zajló grandiózus esemény, de a 2025-ös díjátadó különösen izgalmas fordulatot ígér a magyar filmrajongók számára, hiszen A brutalista vágóját, Jancsó Dávidot egy rangos díjra jelölték. Az idei esemény külön figyelmet fordít az ikonikus női szereplőkre is, akik nemcsak a vásznon, hanem a vörös szőnyegen is elbűvölő jelenlétükkel hívják fel magukra a figyelmet.

A tűzvész ugyan már levonult Los Angeles térségéből, ám a hatását még mindig érzi a közösség. A zenei díjátadót, a 67. Grammy-gálát megtartották február 2-án Los Angelesben, ahol a sztárok mellett kiemelt szerepet kaptak a tűzoltók, akiket állva tapsolt a közönség, hiszen ők a város legnagyobb hősei a mentési munkálatok miatt.

A katasztrófa következtében a jelölések bejelentésének időpontját elhalasztották, de a március 3-i díjátadó időpontja változatlan maradt. A filmrajongók türelmetlenül várják az eredményeket, hiszen a feszültség fokozódik.

Mi, magyarok is közel állunk a témához, hiszen több film is foglalkozik vele, ami még inkább felhívja a figyelmünket az eseményekre.

A Critics Choice Awards (kritikusok díja - a szerk.), amelynek magam is szavazó tagja vagyok, kétszer is módosította a díjátadó dátumát - mondja Dudás Viktor filmszakértő. - Vélhetően az Oscar-ceremónia, ahogy a legtöbb esemény, ki fogja emelni a károsultak iránti szolidaritás fontosságát, mert a tűzvész jelentősebb károkat okozott a filmes közösségben, mint évekkel ezelőtt a Covid-járvány és a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkja. Az est házigazdája Conan O'Brien lesz. A humoristának a szakember szerint remek a kapcsolata a sztárokkal, és vélhetően néhány különleges elemet is kitalál majd, hogy még emlékezetesebbé tegye a show-t.

Az idei gálán számunkra a legizgalmasabb esemény, hogy A brutalista című művet tíz különböző kategóriában jelölték. Ez a társadalomkritikus alkotás egy építész életútját tárja elénk, aki a kommunizmus sötét árnyai elől Amerikába emigrál, és ott megalkotja saját, rigorózusan geometrikus univerzumát. Később felesége és unokahúga is rátalál az óceánon túli új életre; közösen élik át a keményen megküzdött szakmai sikereket és csalódásokat, valamint a társadalmi beilleszkedés kihívásait.

A film a Velencei Filmfesztiválon számos elismerést hozott magával, köztük az Ezüst Oroszlánt, valamint a nemzetközi kritikusok díját. Emellett az Arany Glóbusz gáláján is három rangos díjat zsebelt be.

A film jelentős része Budapest festői helyszínein készült, ahol közel százötven tehetséges magyar szakember működött közre. Kiemelkedő szereplők között találjuk Jancsó Dávid vágót és Petrányi Viktóriát, a társproducentet, de számos magyar színész is feltűnik a vásznon, mint például Sztarenki Dóra, Hermányi Mariann, Mészöly Anna, Vilmányi Benett és Orbán Levente. A filmet a legjobb vágás kategóriájában Oscarra jelölték, ami óriási megtiszteltetés. Jancsó Dávid kifejezte háláját az Akadémiának az elismerésért: "Ez a pillanat számomra egy álom beteljesülése, és szeretném megköszönni az elhivatott stáb minden tagjának, akik szívüket és tehetségüket fektették a filmbe." Édesanyját, Csákány Zsuzsát, az Oscar-díjas Mephisto vágójaként ismerik. Emellett külön köszönetet mondott látnoki rendezőjüknek és igaz barátjának, Brady Corbetnek, akinek kreatív útmutatása és a film iránti hite lehetőséget biztosított számára. "Ez az elismerés a közös szenvedély és tehetség ünnepe, amely életre hívta ezt a különleges projektet!" – tette hozzá.

Dudás Viktor véleménye szerint A brutalista figyelemre méltó abból a szempontból, hogy egy fiktív magyar karakter történetén keresztül járja körül a migráció és az ezzel összefüggő kiszolgáltatottság kérdéseit. Brady Corbet rendező számos más nemzetiségű szereplőt is választhatott volna, ám ő mégis a magyar főszereplők mellett döntött, így adva egyedi színt a formabontó alkotásának. A brutalista nem éppen könnyed moziélmény, hiszen a hossza önmagában is kihívást jelent: három és fél óra, amely a reklámokkal és a moziba való utazással együtt több mint egy fél munkaidőre rúg. Azonban a film közepén tizenöt perces szünet is van, amely lehetőséget ad arra, hogy a nézők elhagyják a moziteremet, ha úgy érzik, szükségük van egy kis szünetre.

Az ilyen hosszúságú történetmesélést nem tartom nézőbarátnak. Ugyanakkor vannak nagyon emlékezetes pillanatai a filmnek, valamint Adrien Brody és Felicity Jones játéka valóban lenyűgöző. Mind a két főszereplő édesanyja magyar származású - folytatja a szakértő. -

Örömteli hír, hogy a világ egyik legnagyobb presztízsű filmes díjátadóján a legjobb tíz film között két olyan remekmű is helyet kapott, mint a Dűne: Második rész és A brutalista, amelyek elkészítésében a magyar filmipar is fontos szerepet játszott.

Ne hagyjuk figyelmen kívül az Alien: Romulus legjobb vizuális effektekért kapott jelölését sem, hiszen ez a film is jelentős magyar kreatív hozzájárulással készült. Ez a tény világosan mutatja, hogy Magyarország és a magyar szakemberek a globális filmipar élvonalában foglalnak helyet. Tavaly a Szegény párák, míg az azt megelőző évben a Dűne miatt lehettünk igazán büszkék.

Idén az Emilia Pérez című musical aratta a legnagyobb sikert a jelölések terén, hiszen tizenhárom kategóriában indult, többek között a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb női főszereplő díjaiért. A történet középpontjában egy mexikói kartellvezér áll, aki úgy dönt, hogy nőként kezd új életet. Dudás Viktor filmszakértő azonban éles kritikát fogalmazott meg a film kapcsán, szerinte az Oscar-díjak alapvető értékeivel nem áll összhangban. "A film mindössze nyomokban tükrözi azokat az értékeket, amelyek a filmkészítés kiválóságát hivatottak megjeleníteni. A narratíva és az elmondás módja több szempontból is sérti a latin közösséget" – nyilatkozta. Kérdéses, hogy miért nem veszik észre az Oscar-szavazók a film nyilvánvaló problémáit. A főszereplő, Karla Sofía Gascón, aki az első transznemű színészként került jelölésre, sajnos a közelmúltban előkerült rasszista internetes posztjai miatt szintén csökkentette a film és saját esélyeit.

A Konklávé című film szintén a legnagyobb Oscar-esélyesek között szerepel, hiszen nyolc jelölést kapott. A pápaválasztás drámai eseményeit feldolgozó alkotás Ralph Fiennes főszereplésével igencsak felkeltette a figyelmet, hiszen komoly eséllyel pályázik a rangos szoborra. Isabella Rossellini teljesítménye is említést érdemel, hiszen őt a legjobb női mellékszereplő kategóriában jelölték. Dudás Viktor kiemeli, hogy örömteli, hogy Rossellini szerepet kapott a filmben, és már a jelölését is hatalmas sikernek tartja, hiszen az egész alakítása mindössze hét perc ötvenegy másodpercet ölel fel. Ha pedig a díjat megnyeri, ő lehet az a színésznő, aki a második legrövidebb vásznon töltött időért kapja meg az Oscar-díjat női mellékszerep kategóriában. A rekordot jelenleg Beatrice Straight tartja, aki az 1976-os Hálózat című filmben mindössze öt percnyi szereplésével érdemelte ki a szobrot.

A második még jelenleg a rangsorban Judi Dench, aki a Szerelmes Shakespeare-ben nyolc perccel nyert díjat. Ebben a kategóriában Felicity Jones-nak drukkolok A brutalistából, de lehet, hogy az Akadémia tagsága az életműve elismeréseként megszavazza Rossellininek a szobrot, mondván Jones úgyis kap még jelölést és szobrot is. Az idei mezőny másik ikonikus női alakja Demi Moore, akinek visszatérése A szer című filmmel óriási elismerést váltott ki. A kilencvenes évek egyik legnagyobb sztárjának számító színésznőt a legjobb női főszereplő kategóriájában jelölték. - Demi Moore-nak nagyon drukkolok, mert bár a riválisai is remek alakítást nyújtanak, Demi játéka az, amely a legtöbbet kívánta a színésztől - mondja Dudás Viktor, aki szerint a legjobb férfi főszereplő Adrien Brody és Timothée Chalamet közt fog eldőlni. A magyar kötődés miatt természetesen Brodynak szurkol.

Related posts