Spórolj pénzt, ha ezeket a teendőket még az idén letudod! Íme a leglényegesebb feladatok, amik segíthetnek a költségek csökkentésében!
Bár az ünnep a közös pillanatok és a feltöltődés időszaka, a december 31. előtti napok még sok lehetőséget tartogatnak arra is, hogy jobb feltételekkel indítsuk a 2025-ös évet. Csupán annyi a teendőnk, hogy áttekintsük azokat a területeket, ahol néhány perc ráfordítást több ezer forintra válthatunk.
Az év vége az önkéntes nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagság után igénybe vehető 20%-os, legfeljebb 150 ezer forintos személyijövedelemadó-visszatérítés szezonja is. Ahhoz, hogy a legtöbb adóvisszatérítést igényelhessük, az idei befizetéseink összegének - a munkáltatói hozzájárulással együtt - el kell érnie a 750 ezer forintot. Ha a pénztári tagság mellett nyugdíjbiztosítással vagy nyugdíj-előtakarékossági számlával is rendelkezünk, akár 280 ezer forintot visszakaphatunk.
Ahhoz, hogy a lehetőségeket maximálisan kihasználhassák, az önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztári tagoknak ajánlott rendszeresen átnézniük a számlájuk egyenlegét. Szükség esetén, ha van rá lehetőségük, érdemes feltölteniük azt. Azok számára pedig, akik még nem tagjai egyik pénztárnak sem, de rendelkeznek 750 ezer forint mozgósításával, erősen ajánlott belépniük valamelyik pénztárba – ezt online, gyorsan és kényelmesen is elintézhetik.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) hivatalos weboldalán olvasható információk szerint az utalásoknak legkésőbb az idei év utolsó banki munkanapján, azaz december 31-ig kell a számlákra érkezniük ahhoz, hogy jogosultságot nyerjünk adóvisszatérítésre.
"Amikor arra tekintünk, hogy ilyen rövid időn belül ekkora biztos hozamot más befektetések nem tudnak felmutatni, a pénztári egyenleg feltöltése szinte önálló karácsonyi ajándéknak is felfogható" - emelte ki Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke. A személyi jövedelemadó (szja) visszatérítés összege szabadon átcsoportosítható a pénztári számláink között. (Erről majd a következő tavaszi szja-bevalláskor érdemes dönteni.)
Ha rövid távon szeretnénk kihasználni az szja-visszatérítés előnyeit, az egészségpénztár lehet a legjobb megoldás. Ebből a keretből nemcsak a hozzátartozók egészségügyi kiadásai fedezhetők, hanem a gyermekvállalással és iskolakezdéssel kapcsolatos költségek is. Sőt, akár a felsőoktatás költségeit vagy a lakáshitel törlesztését is támogatni tudjuk. Viszont azok számára, akik hosszú távon terveznek, és az időskori megélhetésükre összpontosítanak, érdemes a nyugdíjpénztári számlára kérni a visszatérítést.
2025-től egy izgalmas új lehetőség lép életbe: a nyugdíjpénztári megtakarítások mostantól adómentesen felhasználhatók lakhatással kapcsolatos célokra. Fontos azonban, hogy ez a kedvezmény csak a 2024 szeptember végéig felhalmozott összegekre vonatkozik. Érdemes tehát időben mérlegelni a lehetőségeinket!
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás váltása évente csupán egyszer lehetséges, mégpedig a biztosítási évfordulón. A 2010. január 1. után kötött szerződések esetében ez a nap az autó vásárlásának dátumához igazodik. Ha azonban már 2010 előtt is rendelkezett biztosítással, és a jogviszonya azóta megszakítás nélkül folytatódott, akkor a régi rendszerből átvitt évfordulóként a december 31-i dátumot használhatja, így év végéig válthat biztosítót. A pontos időpontot a biztosítási kötvényen találja meg.
A felmondásnak harminc nappal az évforduló előtt meg kell érkeznie a régi biztosítónkhoz, különben a szerződés automatikusan megújul. Ma már rengeteg online kalkulátor áll rendelkezésünkre, amelyek segítségével könnyedén összehasonlíthatjuk a különböző biztosítócégek tarifáit. Például a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) weboldalán is találhatunk ilyen eszközöket.
Ha alkalmazottként tevékenykedünk, érdemes alaposan átnézni, hogy van-e fel nem használt szabadságunk. A Munka Törvénykönyve lehetőséget biztosít arra, hogy a szabadság egy részét átmentsük a következő évre, de ezt csak abban az esetben tehetjük meg, ha előzetesen egyeztettünk a munkáltatónkkal. Alapvetően a szabadságot az adott évben kell kivenni, és a határidő csak akkor hosszabbítható meg a következő év március 31-re, ha a munkaviszonyunk október 1-jén vagy azt követően indult.
Amennyiben gyermekeink számára Start-számlát nyitottunk, érdemes még december 31. előtt befizetnünk rá, mivel az állam az éves befizetések 10%-át (maximum 12 ezer forintot) támogatásként hozzáadja. A Start-értékpapírszámla egy biztonságos és inflációt meghaladó kamatozású megtakarítási lehetőség, amely segíti majd a gyermeket életkezdéskor, tizennyolc éves korában. Bár idén bevezették az 1,2 millió forintos éves befizetési limitet, a legtöbb család jellemzően ezen az összegen belül marad.
Karácsony után gyakran felmerül a kérdés, mihez kezdhetünk, ha az adott vagy kapott ajándékból például kettő kerül a fa alá, vagy mondjuk, rossz a mérete, nem tetszik, vagy valamilyen más okból visszavinnénk a boltba.
Ha online vásároltuk a terméket (vagy valaki más nekünk), szerencsénk van, mert ilyenkor az indoklás nélküli elállási jog érvényesül. Ez azt jelenti, hogy az eladónak kötelessége visszavenni az árut, még akkor is, ha az nem hibás. Azonban fontos, hogy ezt a lehetőséget csak a termék átvételétől számított tizennégy naptári napon belül vehetjük igénybe. Ez különösen lényeges a karácsonyi ajándékok esetében, hiszen sokszor éppen az év végén jár le ez az időszak.
Miután kifejeztük szándékunkat a vállalkozás felé – akár egy e-mailben –, tizennégy napon belül kötelesek visszatéríteni a teljes összeget, beleértve a szükséges költségeket is, így a szállítási díjat is. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a termék visszaküldésének költsége általában ránk hárul. Vannak azonban kivételek is: például, ha a terméket kifejezetten számunkra készítették el – mint egy egyedi fotós bögre vagy naptár –, akkor sajnos nem élhetünk a visszatérítés jogával.
A hagyományos boltokat nem kötelezi jogszabály arra, hogy a hibátlan termékeket visszavegyék, de sok üzletlánc rugalmasan kezeli ezt a kérdést. Előfordul, hogy a vásárló visszakapja a pénzét, más esetekben pedig lehetősége van a termék árát egy másik vásárláskor beszámítani. Emellett sok helyen levásárolható utalványt is kínálnak, így a vásárlók számára több alternatíva is rendelkezésre áll.
Ha egy tartós fogyasztási cikk hibás, a kereskedő a vásárlástól számítva három munkanapon belül köteles visszacserélni, de ez a karácsonyi ajándékoknál nehezebben valósulhat meg. A harmadik napon túl általában már javítják a garanciális terméket. A legbölcsebb, ha az ajándékokat minél hamarabb megvizsgáljuk, kipróbáljuk, hogy ne lépjük túl a cserelehetőség vagy az elállási jog határidejét.