Rácz András a kárpátaljai magyar közösség sorsáról: Keveset tudunk, itt az ideje, hogy többet megtudjunk.

Rácz András is kifejezte véleményét a kárpátaljai Sebestyén István tragikus halálával kapcsolatban, akiről a kormánypárti Mandiner beszámolt, miszerint toborzótisztek "verték agyon". Ezt azonban az ukrán fegyveres erők tagadták, így a helyzet körüli bizonytalanság továbbra is fennáll.
Az Oroszország-szakértő elsősorban higgadtságra int, mert az üggyel kapcsolatban kevés tény áll a rendelkezésünkre, de véleményét öt pontból álló Facebook-posztban is kifejtette. A lényeg:
Rácz rámutatott, hogy az Orbán Viktorék és a Fidesz-sajtó által is használt "kényszersorozás" kifejezés félrevezető, mivel Ukrajnában mozgósítás van hadiállapot idején, nem sorozás. A sorkatonaságot Ukrajna 2013-ban megszüntette. A kifejezés ráadásul tautológia, hiszen a sorozás lényege maga a kényszer.
Rácz hangsúlyozta, hogy az ukrán TCK (hadkiegészítő parancsnokság) tevékenysége sok problémát okoz, különösen Kárpátalján és Odeszában. A szervezet működése során gyakran tapasztalható erőszakosság, figyelmen kívül hagyja a szabályokat, és számos korrupcióval kapcsolatos eset is napvilágot látott. Ezen kívül megemlítette, hogy az adatok naprakészen tartása és a behívók elismerése kötelező, és azok, akik ezt elmulasztják, jogsértést követnek el, ami letartóztatáshoz vezethet.
Rácz megjegyezte, hogy a videókon általában látható utcai "elhurcolás" ezekhez az esetekhez köthető, nem önkényes akciókról van szó - legalábbis papíron, az azonban egyre gyakoribb, hogy a behívót csak utólag állítják ki.
Rácz András biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy az ügy körüli körülmények rendkívül zavarosak, és a rendelkezésre álló információk is ellentmondásosak. Két felvételen látható, hogy Sebestyén súlyos állapotban, kínzó fájdalmakkal küzdött, ám ennek ellenére nem részesült orvosi ellátásban. Később saját lábán ment be a beregszászi kórházba, ám ott már nem tudták megmenteni az életét. A halál hivatalos okaként tüdőembóliát állapítottak meg, azonban a boncolási eredmények részletei még nem ismertek. A verésről szóló állításokat nem sikerült bizonyítani, és a Mandiner cikkeire, amelyek forrásai nem kellően átláthatók, érdemes fenntartásokkal tekinteni.
A tragikus esemény után számos lépés áll rendelkezésre, ahogyan azt a szakértői írásban is megfogalmazták. Először is, Sebestyén számára magyar állami és civil támogatás nyújtása lehetséges, amennyiben ezt igénylik. Másodsorban létfontosságú, hogy egy független vizsgálat keretében feltárják az események hátterét, és azonosítsák a felelősöket, hogy a jövőben hasonló incidensek megelőzhetőek legyenek. Végül, elengedhetetlen, hogy a kiképzésekre csak valóban alkalmas személyeket küldjenek, továbbá a súlyos állapotúakat azonnali orvosi ellátásban részesítsék, így elkerülve a további tragédiákat, és javítva az ukrán katonai orvosi szűrés folyamatát.