Űrszonda érkezik: Közép-Európa is a veszélyzónában! Órák kérdése, és a Földre zuhanó űreszköz hatásai már a közelünkben érezhetők.

Feszülten figyelik az űrkutatók a Kozmosz 482 pályáját. A Vénuszra való leszállásra tervezett űrszonda most a Földbe csapódik.
Űrszonda éri el a Földet, a becsapódásig tartó visszaszámlálás helyének és idejének meghatározásán tudósok hada dolgozik. Több mint öt évtizednyi pályán töltött idő után a Kozmosz 482 szovjet űrszonda hamarosan a Földbe zuhan. Az eredetileg a Vénuszra való leszállásra tervezett 500 kilogrammos kapszula pénteken vagy szombaton 240 km/h sebességgel csapódik be a Földbe.
Marco Langbroek, a holland műholdmegfigyelés szakértője, a katasztrófa lehetséges időpontját 2025. május 10-én, közép-európai idő szerint hajnali 5:34-kor határozta meg, azonban a becslés +/- 15 órás eltérést is magában foglal. Ez azt jelenti, hogy a becsapódás május 9-én délután és május 10-én éjféltájban is bekövetkezhet. Langbroek megjegyezte, hogy a szovjet Kozmosz 482 űrszonda várhatóan az északi szélesség 52. fokán és a déli szélesség 52. fokán belül fog a Földre zuhanni. Az esemény nemcsak Európát érinti, hanem az Antarktiszt leszámítva a többi kontinens is veszélyben van.
A katasztrófa időpontjában más szervezetek is végeztek számításokat. Az ESA Űrszemét-hivatala a Kozmosz 482 lezuhanásának időpontját május 10-én, hajnali 3:12-kor (közép-európai idő) jelölte meg, azonban ezt egy +/- 14 órás bizonytalansággal kell kezelni.
A Braunschweigi Műszaki Egyetem kutatói szerint hajnali 2 óra előtt valamivel érkezik meg a szonda (+/- 16 órás eltérés).
Ha az űrszonda hővédő pajzsa sértetlen marad, a braunschweigi kutatók feltételezik, hogy ez így van, hiszen a Vénuszra való leszállásra tervezték, akkor a Kozmosz 482 egy darabban fog becsapódni. A Föld felszínének körülbelül 70 százalékát víz borítja, így az emberek sérülésének valószínűsége összességében meglehetősen alacsony.
A videón bemutatott űrszonda hasonló módon csapódik a Földbe, ám nem sikerül elérnie a Vénusz megközelítéséhez szükséges második kozmikus sebességet, mivel a hordozórakéta túl korán leállt.