Zavarba ejtő, ami a németek háza táján történik; Nagy Mártonnak sürgősen új megoldásokat kell keresnie.


Fotó: Getty Images / picture alliance / Arne Dedert - A Frankfurti Értéktőzsde figyelemmel kísérte Friedrich Merz kancellárjelölt választásának napját.

A német feldolgozóipari megrendelések márciusban jelentős mértékben túlszárnyalták az elemzők előrejelzéseit, ahogy azt a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerdai jelentésében közzétette.

Márciusban a német feldolgozóipari megrendelések 3,6 százalékos növekedést mutattak a februári stagnáláshoz képest.

Ez jóval meghaladta az elemzői várakozásokat Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerénél, ugyanis eredetileg 1,4 százalékos havi szintű növekedés szerepelt márciusra.

Kiemelkedő értékű megrendelések hiányában.

Az új megrendelések februárhoz képest 3,2 százalékkal emelkedtek.

A külföldi megrendelések 4,7%-kal növekedtek, amelyen belül az euróövezetből érkező új megrendelések 8,0%-os emelkedést mutattak, míg az euróövezeten kívülről érkező megrendelések 2,8%-kal bővültek. A belföldi megrendelések esetében pedig egy 2%-os növekedés figyelhető meg.

Három hónapos összehasonlításban az új megrendelések 2,3 százalékkal maradtak el a tavalyi utolsó negyedévhez viszonyítva, nagy megrendelések nélkül az új megrendelések 0,5 százalékkal nőttek.

A megrendelések számának emelkedése szoros összefüggésben áll a nyers adatokban tapasztalt pozitív tendenciákkal, és nem csupán néhány kiemelkedő, egyszeri megrendelés eredménye.

- emelték ki a lengyel Bank Pekao közgazdászai.

Az ipari ágazat forgalma látványosan emelkedett, ami kedvező jeleket sugall a termelési adatok jövőbeli alakulását illetően.

Az amerikai vámok emelésének bevezetése előtti termelési aktivitás növekedése valószínűleg gyakorolt némi hatást, ám pontos mértékét nehéz megállapítani – fogalmaztak a bank elemzői. Hozzátették, hogy a hangulat romlása és a kereslet csökkenése leginkább a vámokkal kapcsolatos aggodalmak, valamint a fokozódó bizonytalanság következménye. Áprilisban drámai módon romlottak a várakozások, elérve a legalacsonyabb szintet fél év óta. A feldolgozóipar és a szolgáltatások terén is lefelé módosították a következő évre vonatkozó növekedési előrejelzéseket.

A Commerzbank közgazdászai közben azt prognosztizálják, hogy az ipari termelés javulása valószínűleg mérsékelt lesz, megjegyezve, hogy Németország strukturális problémáit súlyosbítják az Egyesült Államok emelkedő importvámjai, ami még nehezebbé teszi a német vállalatok számára, hogy üzleti tevékenységet folytassanak legfontosabb külföldi piacukon. Úgy fogalmaztak, hogy

A VP Bank közgazdászainak megfigyelése szerint a Fehér Ház kommunikációja az utóbbi időszakban egyre inkább békülékeny tónusra vált. Amennyiben sikerül békés megoldást elérni az Egyesült Államokkal, a feldolgozóipar számára új lehetőségek nyílhatnak meg a következő hónapok során.

A Hamburg Commercial Bank közgazdászai viszont nehezen hiszik el, hogy itt fordulat, mivel a bejövő megrendelések számának nagy ugrása nem szokatlan, és a volatilitás viszonylag magas. - Az sem világos, hogy egyes megrendeléseket elsősorban magasabb vámok kiszámításával adtak-e le, pláne, hogy a kereslet tartós növekedése itt nem volt megfigyelhető - mondták.

A magyar MBH Elemzési Centrumának legfrissebb elemzése szerint az áprilisi beszerzési menedzser indexek a végleges adatok alapján kedvezőbb képet festenek, mint amit korábban vártak. Az eurózóna és Németország esetében is pozitív fordulatot mutatnak a számok. Különösen figyelemre méltó, hogy a német BMI 49,0 pontra emelkedett, felülmúlva az első becslés 48,8 pontos értékét.

Ez a kis jelzés elsőre bíztatónak hathat, de lényeges, hogy figyelembe vegyük: a BMI 50 feletti értéke a feldolgozóipari szektor aktivitásának növekedését jelzi, míg az 50 alatti érték inkább a recesszió felé való elmozdulást sejteti – és ez a tendencia továbbra is megfigyelhető.

Az eurózónában közben 50,1 pontra emelkedett az érték, így továbbra is bővülési tartományban van.

A magyar kormány, élén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel, rendszeresen a háborút és a gyengélkedő német gazdaságot emlegeti, amikor a magyar gazdaság gyenge teljesítményéről van szó. Alig néhány nappal ezelőtt is arról beszélt, hogy...

Bár a német politikai és gazdasági színtéren, valamint a fiskális kérdésekben tapasztalhatók változások, ezeknek a hatásai valószínűleg csak később fognak megjelenni a védelmi iparban és az infrastrukturális alapok kiadásain keresztül.

Related posts