Fico sem a stabil kormány fenntartását, sem az előrehozott választások lehetőségét nem utasította el, de a kulcsfontosságú üzenet az, hogy a felelősséget sosem ő viseli.


Robert Fico miniszterelnök kifejezte, hogy nem látja a kormányt az összeomlás szélén, ugyanakkor nem zárta ki az előrehozott választások lehetőségét sem. Ezt a TA3 V politike című vitaműsorának vasárnapi adásában nyilatkozta, hangsúlyozva, hogy a kormányon belül még mindig léteznek feszültségek. Ezeket a feszültségeket azonban kizárólag az SNS-re és a Hlas-ra korlátozza, mivel szerinte a Smer stabil és megbízható párt.

A miniszterelnök hamar tisztázta, a kormány jelenleg 76 biztos parlamenti képviselővel rendelkezik, ennek kapcsán azonban ő maga is belátja, hogy így nehéz stabil kormányt fenntartani, éppen ezért vannak folyamatban tárgyalások a Hlasból kidobott Samuel Migaľal és Radomír Šalitrošsal, valamint az őket a párton belülről támogató Ján Ferenčákkal.

A kormányfő elismeri, hogy a kabinet jelenleg számos kihívással néz szembe, azonban nem véli úgy, hogy ezek a problémák rá hárulnának. Állítása szerint míg a Hlas és az SNS belső nehézségekkel küzd, addig a Smer egy megbízható és stabil politikai erőként működik. Emellett határozottan cáfolta, hogy kihasználta volna partnerei nehézségeit, hogy így szerezzen meg további két minisztériumot. Szerinte a miniszterelnök minden tárca vezetője felett politikai felügyeletet gyakorol, és ha egy miniszter hibázik, akkor az ő felelőssége is felmerül.

Fico figyelmeztetett arra, hogy a lehetséges problémák forrása lehet, ha egy parlamenti frakció ideológiailag eltérő képviselőkből áll. Ez a helyzet könnyen ahhoz vezethet, hogy a párt tagjainak identitása gyorsan "szétesik". Ezzel összefüggésben különösen az SNS-t emelte ki, hangsúlyozva, hogy célja a "pártjellegű politizálás" megerősítése.

Fico végül a csütörtöki EU-csúcstalálkozóra is rátért, ahol "rendkívüli eredménynek" nevezte, hogy a szövetség vezetői Szlovákiát és Ukrajnát is a gáztranzit problémájának megoldására szólították fel. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy kormányszinten szeretne tárgyalásokat indítani Szlovákia és Ukrajna között. Ezen túlmenően kifejtette, hogy Európa számára elengedhetetlen egy saját "biztonsági ernyő" kiépítése a NATO mellett.

Related posts