Sg.hu - New York szívében történt gyilkosság gyanúsítottja nem azonosítható arcfelismerő technológia segítségével.
Kamerák előtt ölte meg valaki egy egészségbiztosító vezetőjét, de a rendőrség mégis alig tud valamit. Vajon a mesterséges intelligencia által támogatott arcfelismerés meg tudja-e nevezni azt a férfit, akinek a személyazonossága eddig elkerülte a hatóságok figyelmét?
Brian Thompson szerdán kora reggel tragikus körülmények között vesztette életét, amikor egy merénylő két lövéssel megölte őt a New York-i szálloda előtt. A 51 éves vezérigazgató, aki a UnitedHealthcare élén állt, éppen a biztosító éves befektetői tanácskozására érkezett Minneapolisból, ahol családjával élt. A UnitedHealthcare a UnitedHealth globális biztosítócsoport leányvállalata, amely a világ tíz legnagyobb vállalata között található, és a 2024-es adatok szerint piaci értéke meghaladja a 470 milliárd dollárt.
A gyilkosság borzalmas pillanata egy térfigyelő kamera által lett megörökítve, amelyen a maszkot és kapucnis kabátot viselő elkövető látható. A városban található további kamerák segítségével sikerült nyomon követni a férfi mozgását, így kiderült, hogy a bűncselekmény helyszínéről kerékpárral távozott a közeli Central Park irányába. Később egy újabb felvételen is feltűnik, miután elhagyta a park területét. A nyomozók megállapították, hogy a férfi egy belvárosi hostelben szállt meg, ahol a recepción elhelyezett kamera rögzített egy maszk nélküli képet is róla.
A gyilkosság reggelén egy férfi várakozott a Starbucks kávézó közeli üzletében, ahol a frissen vásárolt kávéját szürcsölte. A nyomozók most a kidobott papírpohara és egy nyálmintája alapján próbálják kinyerni az ujjlenyomatát és a DNS-ét. További nyomot ad a tetthely közelében talált elhagyott mobiltelefon. A hatóságok közölték, hogy a férfi egy héttel a merénylet előtt Atlantából érkezett New Yorkba, egy menetrend szerinti buszjáraton. A gyilkosság eszköze egy pisztoly volt, és a helyszínen talált lövedékek hüvelyén különféle acélba vésett üzenetekre bukkantak, amelyek a "tagadás", "elbocsátás" és "védelem" szavakat tartalmazták. Ezek a kifejezések egy, a biztosítótársaságok taktikáit elemző könyvre utalnak, amely azt vizsgálja, hogyan próbálják az egészségbiztosítók elkerülni a kártérítések kifizetését.
A szakértők eltérő véleményen vannak arról, hogy a rendőrség által közzétett biztonsági kamerák felvételein végzett arcfelismerés mennyire lehet megbízható nyomozási eszköz. Az elkövetőről készült mindkét felvétel homályos, és az arcot egy meredek szögből, lefelé nézve örökítették meg. Anil Jain, a Michigani Állami Egyetem arcfelismerő technológiai szakértője úgy véli, hogy a mosolygó férfiról készült fotó elég részletes ahhoz, hogy egy arcfelismerő rendszer potenciálisan eredményes legyen. "A fő kihívás abban rejlik, hogy milyen arcadatbázisban végezzük a keresést" - nyilatkozta Dr. Jain.
A bűnüldöző szervek tisztviselői kereshetnének az FBI arcképes adatbázisában, New York állam és a szomszédos államok jogosítvány-adatbázisaiban, vagy az interneten található nyilvános fényképeken egy olyan rendszerrel, mint a Clearview AI. Az arcfelismerő keresés az eredeti fényképen szereplő személyhez hasonlónak ítélt személyek listáját eredményezné. Dr. Jain szerint a rendőrségnek más bizonyítékot kellene találnia, hogy az így azonosított személyt a bűncselekmény elkövetéséhez köthesse, különben fennáll a téves letartóztatás veszélye.
Más szakértők eltérő véleményen vannak a képek férfiak azonosításában betöltött szerepéről. Alessandro Acquisti, a Carnegie Mellon Egyetem professzora, úgy véli, hogy a nyilvánosság számára elérhető képek önmagukban nem elegendőek a férfiak egyedi azonosítására, mivel jellemzően nem frontális felvételek. Ugyanakkor hozzátette, hogy ezek a képek segíthetnek "szűkíteni a potenciális gyanúsítottak körét".
Giorgi Gobronidze, a PimEyes arckereső motorjának vezérigazgatója, kétségeit fejezte ki a gyenge minőségű fényképek megbízhatóságával kapcsolatban. Kiemelte, hogy egy arcfelismerő rendszer optimálisan akkor működik, ha a keresett személy jól látható, nagy felbontású képen szerepel, és közvetlenül a kamerába néz. Gobronidze hangsúlyozta azt is, hogy az automatikus arcfelismerés hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy a keresett személy képei elérhetőek-e a megfelelő adatbázisban. "Ha a keresett személy online láthatósága minimális vagy teljesen hiányzik," magyarázta Gobronidze, "a PimEyes nem tud releváns találatokat biztosítani."