Ha gyakran érzi magát szorongónak és stresszesnek, ne aggódjon, hiszen van megoldás! Íme néhány hasznos tipp, amivel csökkentheti a feszültséget otthoni környezetében.
Úgy érzi, hogy eluralkodott az életében a stressz, és képtelen ellazulni? Nincs egyedül; egy korábbi kutatás szerint a magyar lakosság 47%-a sokat aggódik a jövőn, minden ötödik megkérdezett számolt be kifejezetten magas általános stressz szintről. A hosszú távú stressznek olyan komoly következményei lehetnek, mint az alvásproblémák, emésztési zavarok, a gyakori megbetegedések és a libidó elvesztése. De aggodalomra semmi ok! A GymBeam szakértője elárulja, hogyan változtassunk az életmódunkon a hatékonyabb stressz menedzsmentért és stresszoldásért.
A stressz sajnos elkerülhetetlen része mindennapi életünknek, és valószínű, hogy sosem tudjuk teljesen kiiktatni azt. A rövid távú stressz akár motiváló hatással is lehet, segítve minket a jobb teljesítmény elérésében, ám a krónikus stressz hosszú távon súlyosan károsíthatja mentális és fizikai egészségünket. Szerencsére léteznek hatékony módszerek, amelyekkel jelentősen javíthatunk a stressz kezelésén. A GymBeam szakemberei olyan hasznos tanácsokat osztanak meg, amelyek segíthetnek csökkenteni a stressz szintjét és elviselhetőbbé tenni a mindennapi kihívásokat.
A testmozgás nemcsak a fizikai egészségünkre van jótékony hatással, hanem a pszichénkre: ugyanis csökkentheti a szorongást és a stresszt. Azok, akik rendszeresen sportolnak, ismerik a testmozgás utáni eufória érzését. Próbáljon meg hetente 2-3 alkalommal sportolni: sétáljon, biciklizzen, ússzon, vagy akár a power jógát is kipróbálhatja, hiszen kezdőknek és haladóknak is kiváló mozgásforma. Válasszon olyan mozgásformát, amit igazán örömmel végez, nem kell mindenáron vért izzadni.
A mindfulness, vagyis tudatos jelenlét egy különleges technika, amely lehetővé teszi számunkra, hogy teljes mértékben átéljük a pillanatot, ezzel pedig mérsékelhetjük a fáradtságot és a stressz szintünket. E módszer gyakorlásával megtanulhatjuk, hogyan maradjunk a jelenben, és az élet kihívásai kevésbé befolyásolják a hangulatunkat – végső soron így a stressz is háttérbe szorulhat. Fontos, hogy mindig arra az egy dologra összpontosítsunk, amit éppen teszünk, legyen szó akár sétáról, mosogatásról vagy éppen főzésről. Érdemes minden érzékszervünket bevetni, hogy a lehető legteljesebben megélhessük az adott élményt.
A meditáció célja, hogy elcsendesítse az elmét és elősegítse a belső harmónia megtalálását, hasonlóan ahhoz, ahogy a mozgás táplálja a testet. Számos meditációs forma létezik, amelyek különböző technikákra építenek, mint például a figyelem összpontosítását erősítő gyakorlatok vagy légzéstechnikák, melyek a tudat megnyugtatását vagy éppen átalakítását célozzák. Ezek a gyakorlatok segítenek lenyugtatni az agy azon területeit, amelyek a folyamatos ingerek és a napi stressz hatására túlpöröghetnek. A meditáció lehetőséget teremt arra, hogy az érzékek a jelen pillanatra összpontosuljanak, ezáltal a nehézségeket könnyebben és hatékonyabban tudjuk kezelni.
A meditációnak számos változata létezik, köztük a doboz légzés meditáció, amely különösen hatékony lehet stresszes helyzetekben, mivel azonnali megnyugvást nyújthat. Ennek a technikának az egyik legnagyobb előnye, hogy bárhol és bármikor végezhető, így könnyen beépíthető a mindennapokba. A gyakorlat során először 4 másodpercig mélyen belélegzünk, majd 4 másodpercre megtartjuk a levegőt, ezt követően 4 másodpercig kifújjuk, végül pedig újabb 4 másodpercnyi szünetet tartunk, mielőtt megismételnénk a folyamatot. Ezt a ciklust 12-15 alkalommal érdemes megismételni, és ne habozzunk a lélegzet visszatartásával, hiszen ezek a pihenőszakaszok hozzájárulnak az idegrendszer harmonizálásához és a belső nyugalom eléréséhez.
Az alvás az egyik alapvető funkció, amely segíti a szervezet megfelelő regenerációját. Ezért, ha hosszú időn keresztül rosszul alszunk, az egyet jelenthet például a figyelem elvesztésével, késleltetett reakciókkal vagy hangulatingadozással. A jó minőségű és mennyiségű alvás kulcsa az, hogy a megfelelő időben fekszünk le és kelünk fel, így beállíthatjuk a cirkadián ritmust. Szerezzünk be minőségi matracot, párnát és ágyneműt, sötétítsünk be, állítsuk be a szoba hőmérsékletét 18 C-fok köré, és mindig alaposan szellőztessünk ki, mielőtt aludni mennénk.
Este hatkor még kávét iszik, majd aztán nem érti, hogy miért nem tud este elaludni? A koffein-koncentráció körülbelül 30-45 perccel a kávé elfogyasztása után a legmagasabb a szervezetben, azonban akár 6 óráig is eltarthat, mire a koffein teljesen kiürül a szervezetből. Bizonyos emberek eleve érzékenyebben reagálnak a koffeinbevitelre, mint mások, és ha egyébként is problémánk van az elalvással, akkor nagyon ügyeljünk arra, hogy az ebéd utáni kávét követően már ne fogyasszunk több koffeint.
Bár az alkohol időnként segíthet a lazításban és az elalvás elősegítésében, könnyedén felboríthatja alvási szokásainkat, a melatonin szintünket és a természetes cirkadián ritmusunkat. Az alkoholfogyasztás után az alvás minősége jelentősen romolhat, hiszen vízhajtó hatása miatt valószínűleg éjszaka fel fogsz ébredni, hogy a fürdőszobába menj.
A stresszmentes élet sajnos csupán néhány kiváltságos ember osztályrésze. Azonban az aktív életmód, a szeretteinkkel való értékes pillanatok megélése, valamint a javasolt tippek és technikák alkalmazása révén hatékonyan kezelhetjük a stresszhelyzeteket.