Súlyos olajszennyezés sújtja a Fekete-tenger térségét | National Geographic A Fekete-tenger vizeit súlyos olajszennyezés érte, amely komoly környezeti károkat okozhat. A történtek aggasztó hatással lehetnek a tengeri ökoszisztémákra, és hosszú távú követ
Két hajó merült el a mélységben, fedélzetükön pedig több ezer tonna kőolaj sodródott.
Két orosz tankhajó szenvedett hajótörést december 15-én a Fekete-tengert és az Azovi-tengert összekötő Kercsi-szorosnál, a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint a járművek együttesen 9200 tonna kőolajszármazékot szállítottak - számol be az MTI.
Vasárnap, a tomboló vihar közepette, a Volgonyefty-212 tanker, amely 4900 tonna olajat szállított, gyakorlatilag kettétört, és az orra a hullámokba merült. Eközben a 4300 tonnás Volgonyeft-239 tanker is bajba került: elsodródott, majd Tamany kikötőjének közelében zátonyra futott.
Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának legfrissebb tájékoztatása alapján a Volgonyeft-239 legénységének valamennyi, tizennégy tagját sikerült biztonságosan kimenteni. Ezzel szemben a Volgonyefty-212 13 fős legénységéből 12 embert még a baleset napján sikerült megmenteni, azonban sajnos egy fő életét nem tudták megmenteni.
A hajótörések következtében fűtőolaj szivárgott a tengerbe, és az olajfolt Tuzla szigete felé tart. Az elsődleges információk szerint részleges olajszennyezés történt. Alekszandr Kozlov, a természeti erőforrások minisztere, valamint Szvetlana Ragyionova, a Roszprirodnadzor, vagyis az Orosz Természetvédelmi Hivatal vezetője, a baleset következményeinek ökológiai hatásait felmérendő, a helyszínre látogattak.
Ha az időjárási körülmények kedvezően alakulnak, a búvárok megkezdik a hajók állapotának felmérését. Venyiamin Kondratyjev, a Krasznodari terület közigazgatási vezetője jelezte, hogy a helyi hatóságok négy településen magas fokú készültséget rendeltek el az olajszennyezés kockázata miatt. Emellett Vlagyimir Putyin elnök utasította a kormányt, hogy alakítson meg egy munkacsoportot az olajszennyezés következményeinek felmérésére.
A 2014-ben Oroszország által annektált Krím területét részben tengeri úton, a Kercsi-szoroson keresztül látják el. Augusztus végén egy üzemanyagot szállító komphajó süllyedt el a térségben, miután ukrán erők támadása érte.