Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország, ha a körülmények úgy kívánják, megvétózza az EU Georgia ellen tervezett szankcióit.
Az Európai Unió szankciós intézkedéseket tervez a georgiai belügyminiszter és két rendőrségi vezető ellen, ám a magyar kormány ezt a javaslatot abszurdnak és megalapozatlannak ítéli. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi budapesti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ha szükséges, a magyar kormány meg fogja vétózni a javasolt intézkedéseket.
A tárcavezető a georgiai kollégájával, Maka Bocsorisvilivel közösen tartott sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy hivatali partnere első külföldi látogatása Magyarországra esett. Ez a találkozó különösen jelentős időszakban zajlott, amikor mindkét ország számára létfontosságú a szuverenitás megőrzése a jelenlegi, rendkívüli biztonsági kihívások tükrében.
E témában kifejezte gratulációját a georgiai kormánypárt legutóbbi választási sikeréhez, hangsúlyozva, hogy a dél-kaukázusi állam polgárai egyértelműen kifejezték szándékaikat.
"A választók békepárti, családközpontú, patrióta és konzervatív kormányt választottak, ami természetesen felkavarta a liberális mainstreamet. Jellemző, hogy amikor egy konzervatív, patrióta párt kerül hatalomra, azonnal kétségbe vonják a politikai rendszer demokratikus mivoltát. Ezzel szemben, ha a liberális pártok diadalmaskodnak, akkor ünnepélyesen hirdetik a demokrácia nagyszerű uralmát."
A véleménye szerint Georgiában is hasonló helyzet áll fenn: ha az ellenzék győzött volna, akkor "Brüsszel tele lenne nyilatkozatokkal arról, hogy a demokrácia soha nem volt még ilyen virágzó állapotban". Ezzel szemben azonban most úgy tűnik, hogy az emberek akaratát próbálják figyelmen kívül hagyni, és megkérdőjelezik a választások kimenetelét.
"Ez egy nagyon visszataszító, átlátszó, s most már unalmas játéka is a liberális mainstreamnek, amit mi visszautasítunk" - szögezte le.
Szijjártó Péter ismételten támogatásáról biztosította Georgia európai uniós integrációs törekvéseit, és aláhúzta, hogy Budapest minden segítséget megad a folyamat felgyorsításához, míg Brüsszel hozzállása inkább csak elidegeníti az országot.
Sérelmezte azt is, hogy a "nagyon kártékony dolgokat művelő" Európai Parlament nemrég határozatot fogadott el Georgia kapcsán, és ebben "megalázó módon beszél egy komplett nemzetről".
Emellett megemlítette, hogy egy "teljesen abszurd" javaslat érkezett Brüsszelből, amelynek értelmében a georgiai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt szankciókkal sújtanának.
"Ez abszurd és elfogadhatatlan, semmilyen ok nem támasztja alá. Magyarország határozottan elutasítja, hogy georgiai kormánytisztviselőket szankciós listára tegyenek, és ha ilyen javaslatot terjesztenek elő, azt természetesen meg fogjuk vétózni. Ezzel kapcsolatban mindenki biztos lehet." - hívta fel a figyelmet.
A miniszter ezt követően arra biztatta a georgiaiakat, hogy továbbra is álljanak ki saját magukért, illetve a nemzetük szuverenitásuk mellett. "A mi elmúlt 14-15 éves tapasztalatunk azt mutatja, hogy mindig azt kell nézni, hogy mit akarnak az emberek, és nem azt, hogy mit akarnak kívülről, különböző hatalmi központokból ránk erőltetni" - fogalmazott.
Zárásként rávilágított a kétoldalú kapcsolatok fontosságára, és örömmel nyugtázta, hogy a két évvel ezelőtt aláírt stratégiai partnerségi megállapodás végrehajtása sikeresen halad előre.
A magyar-georgiai kereskedelmi forgalom idén 34 százalékkal bővült, a Wizz Air továbbra is piacvezető a dél-kaukázusi ország légiközlekedésében, folyamatosan nő a hazai gyógyszerexport, évente nyolcvan georgiai diák tanulhat ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, és folyik a közös munka a zöld energia közép-európai importjának lehetővé tételén - sorolta.