Szijjártó Péter kijelentette, hogy Európa nyugati részén jelentős politikai mozgások tapasztalhatók, amelyek Donald Trump ellen irányulnak.

Nyugat-Európában komoly szervezkedés zajlik Donald Trump ellen, de a háborúpárti politika folytatása súlyos károkat okozna a kontinens számára, ezért a magyar kormány, amely immáron tizenöt éve olyan politikát folytat, mint most az amerikai elnök, ezt élesen ellenzi - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Washingtonban.
A minisztérium által az MTI-nek küldött tájékoztatóban a tárcavezető kifejtette, hogy az amerikai kollégájával, Marco Rubióval folytatott beszélgetése előtt hangsúlyozta: Magyarország tizenöt esztendeje következetesen migrációellenes, családközpontú, békepárti, konzervatív és patrióta politikát folytat, amely a nemzeti érdekek védelmére összpontosít. E politikai irányvonal hasonlít ahhoz, amit Donald Trump elnök is megígért az Egyesült Államok számára. "Tehát, mi már tizenöt éve Trump szellemiségét képviseljük" - tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy hazánk már három éve él az ukrajnai háború közvetlen szomszédságában, és ennek következményeivel mindennap szembesül. "Ha van olyan ország, amelynek érdeke fűződik Donald Trump sikeréhez, és amely szorosan figyelemmel kíséri a jelenlegi amerikai kormány teljesítményét, ha van olyan nemzet, amely reméli, hogy létrejön egy átfogó amerikai-orosz megállapodás (...), akkor az bizony mi vagyunk" - fogalmazott.
- gondolta.
Majd részletesen kifejtette, hogy a legutóbbi gyűlésüket vasárnap Londonban tartották, ahol a résztvevő országok egyhangúlag úgy határoztak, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot a háborúban.
- figyelmeztetett, mintha csak a szavak súlyát akarta volna megérezni.
Jó hírként értékelte, hogy míg korábban Brüsszel mellett mások is háborús törekvéseket mutattak, most már csak a belga főváros képviseli ezt az irányvonalat. Washington úgy tűnik, eltávolodik a konfliktustól, ami lehetőséget teremt Magyarország számára, hogy könnyebben távol maradhasson a feszültségektől.
- húzta alá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a háborúpárti európai politikai körök elkeseredett próbálkozásokat tesznek Donald Trump törekvéseinek meghiúsítására. Amennyiben ezen erőfeszítéseik nem vezetnek eredményre, úgy maguk is hajlandók anyagi támogatást nyújtani a konfliktusok folytatásához.
Kiemelte azonban, hogy a kontinens gazdasági állapotát és katonai kapacitásait tekintve nem reális az, hogy Európa erre képes lenne hosszú távon a saját érdekei drámai megsértése nélkül.
- hangsúlyozta.
"Határozottan kijelenthető, hogy az európai lakosság vágya a béke. A lényeg csupán annyi, hogy a liberális, háborút támogató európai vezetők mikor fogják fel, mit is kíván valójában a nép." - tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok egy új, “aranykor” küszöbén állnak. A két kormányzat közötti együttműködés a bizalom legmagasabb fokán nyugszik, ami jól tükröződik abban is, hogy az Egyesült Államok Európáért felelős államtitkára a nemrégiben Szaúd-Arábiában lezajlott amerikai-orosz tárgyalásokat követően azonnal Budapestre látogatott, hogy részletes tájékoztatást adjon a fejleményekről. Ezt követően az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója is fogadta őt a Fehér Házban, jelezve ezzel a két ország közötti szoros együttműködést.
Emellett szavai szerint az utóbbi hetekben több nagy amerikai beruházást is be tudtak jelenteni, vagyis a kétoldalú gazdasági együttműködés is "aranykor" előtt áll.