Szijjártó Péter levélben keresett meg az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét, miután aggályait fejezte ki az energiabiztonsági garanciák megsértése kapcsán - számolt be róla a PestiSrácok.
Szijjártó Péter, a magyar külügyminiszter, levelet írt az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, amelyben az energiabiztonsági garanciák megsértése miatt fejezte ki aggodalmát. Az eseményről a PestiSrácok.hu számolt be 2025. március 2-án.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben fordult vasárnap az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéhez a nemrég Magyarországnak adott négypontos energiabiztonsági garanciákkal kapcsolatban, amelyek közül szerinte már kettőt megsértettek.
A tárcavezető levelében, amelyet Kaja Kallasnak címzett, hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság január 27-én, az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók újabb féléves meghosszabbítása kapcsán négy fontos garanciát nyújtott Magyarország energiaellátásának biztonságáról Ukrajna tekintetében. Azonban kétségtelen, hogy ezek közül kettőt máris megszegtek.
Kiemelendő, hogy a brüsszeli testület kezdeményezte az ukrajnai gáztranzit újraindításának megvitatását, amelybe hazánk is bevonásra került volna. Ennek ellenére a magyar kormány, számos korábbi kérés ellenére, végül nem kapott meghívót az egyeztetésekre.
"Másodszor, az Európai Bizottság garanciát adott arra is, hogy Ukrajna nem fogja megtámadni az EU-ba irányuló energiaszállításért felelős infrastruktúrát. Azonban mélységes sajnálatunkra Ukrajna dróntámadást intézett a Török Áramlat Russzkaja nevű kompresszorállomása ellen február 28-án éjjel. A Török Áramlat biztonsága kulcsfontosságú Magyarország gázellátása szempontjából" - szögezte le.
Szijjártó Péter elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy EU-tagjelölt korábbi ígéreteivel ellentétben olyan lépéseket tegyen, amelyek súlyosan veszélyeztetik a közösség egyes tagállamainak energiabiztonságát.
"Ugyancsak elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy kulcsfontosságú ügyben az Európai Bizottság nem az EU-tagállamok érdekeit képviseli, hanem egy tagjelölt országét a tagállamokkal szemben" - húzta alá.
"Magyarország pozícióját főként azok a kérdések fogják formálni, amelyeket ebben a levélben vetettünk fel, és amelyek kulcsszerepet játszanak az Ukrajnával kapcsolatos jövőbeli döntésekben" - hívta fel a figyelmet.
"Ezért nagy tisztelettel szeretném megkérdezni Öntől, hogy az Európai Bizottság jelenleg is érvényesnek tekinti-e a négypontos garanciát. Emellett kérem, tájékoztasson arról is, milyen intézkedéseket terveznek e garanciák megőrzése érdekében."
Természetesen, szívesen átfogalmazom a szöveget. Kérlek, oszd meg velem a konkrét szöveget, amelyet egyedivé szeretnél tenni!
Kiemelt kép: Szijjártó Péter Brüsszel szívében (Fotó: MTI)
Természetesen! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: "🌟 Ma egy csodás napra ébredtem! 🌞 A napfény átjárja a szobát, és úgy érzem, hogy minden lehetőség nyitva áll előttem. 🦋 Mi lenne, ha ma mindannyian próbálnánk valami újat? Egy új recept, egy séta egy ismeretlen helyen, vagy akár egy kedves üzenet egy barátnak. 💌 Osszátok meg velem, ti milyen új élményeket terveztek a héten? 😊 #ÚjKezdetek #PozitívVibes" Remélem, tetszik! Ha van bármilyen konkrét téma, amiről szeretnél beszélni, szívesen segítek!
Természetesen, íme egy egyedi szöveg a megadott témák köré: --- **Kapcsolódó Témák: Gázellátás és Szijjártó Péter** A gázellátás kérdése rendkívül aktuális és fontos téma, különösen a globális energiapiacok folyamatosan változó környezetében. Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, aktívan dolgozik azon, hogy biztosítsa hazánk energiaszükségleteinek stabilitását és diverzifikációját. A gázellátás nem csupán gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is kulcsfontosságú. A miniszter többször is hangsúlyozta a nemzeti érdekeink védelmét, valamint a különböző forrásokból származó energiaimport fontosságát. Az együttműködés más országokkal, mint például az orosz és az amerikai partnerekkel, alapvető szerepet játszik a magyar gázellátás biztonságában. Szijjártó Péter diplomatáként is kiemelkedő szerepet vállal az energetikai tárgyalásokban, ahol a fenntartható fejlődés és a környezettudatosság elveit is figyelembe kell venni. A jövőbeli energiabiztonság érdekében Magyarország célja, hogy új technológiák és megújuló energiaforrások integrálásával csökkentse a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőségét. A gázellátás tehát nem csupán gazdasági kérdés, hanem a jövőnk és a fenntartható fejlődés egyik alappillére. Szijjártó Péter vezetésével Magyarország azon dolgozik, hogy a gázellátás terén a legmagasabb szintű biztonságot és hatékonyságot érje el. --- Remélem, hogy ez a szöveg megfelel az elképzeléseidnek!