Szijjártó Péter: Az ukrán elnök provokációira nem reagálhatunk impulszívan Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy fontos megőrizni a higgadtságot az ukrán elnök által tett kijelentések kapcsán, és elkerülni a provokációkra való reagálást. A külügyminiszter s


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy immár több mint ezer napja tart az ukrajnai háború. Ezen időszak alatt világossá vált, hogy a magyar kormány álláspontja helytálló: a harctéren nem található megoldás, csupán a párbeszéd és a tárgyalások révén lehetséges a fegyveres konfliktus rendezése.

"De ezer nap után is vannak, akik még teljes mértékben próbálják eltagadni a valóságot. Ezer nap után is vannak, akik abszolút nem képesek felfogni, hogy teljesen új realitás jött itt létre, ugyanis az oroszok egyre intenzívebben támadnak, s napról napra haladnak előre Ukrajna elleni hadműveletekben. Illetve itt, Amerikában egy békepárti elnök nyert, aki napról napra közelebb kerül a beiktatáshoz"

- húzta alá.

Aztán kifejezte sajnálatát amiatt, hogy ennek ellenére az "amerikai demokraták és a nyugat-európai liberálisok utolsó, kétségbeesett próbálkozást tettek" annak érdekében, hogy megakadályozzák a béke megteremtését a január 20-án hivatalba lépő elnök számára.

A közelgő karácsony lehetőséget teremtett arra, hogy a fegyverek legalább néhány napra elhallgassanak, így a magyar kormány az utóbbi időszakban aktívan dolgozott a béke előmozdításán. Számos fontos egyeztetést folytattak, többek között az újonnan megválasztott amerikai elnökkel, az orosz és a török vezetőkkel, valamint a vatikáni hatóságokkal is. Ezen tárgyalások eredményeként egy tűzszüneti javaslat került előterjesztésre.

Kifejtette, hogy innentől kezdve az érintett államok vezetőinek felelőssége, hogy ezt a kezdeményezést elfogadják-e, és ha elutasítják, akkor a saját választópolgáraik előtt kell majd elszámolniuk.

"Jól látható, hogy Ukrajna elnöke az elmúlt napokban egy csúnya kampányt indított velünk szemben a nemzetközi térben, folyamatosan provokál minket" - mondta.

Úgy vélem, hogy fontos, hogy ne hagyjuk magunkat provokálni. Magyarország, mint egy szomszédos keresztény ország, megtette a tőle telhetőt: teremtett egy esélyt a tűzszünetre. Ez a lépés bőven meghaladja a kapacitásainkat, de az ajánlat, amely most az asztalon fekszik, valóban jelentős. Az, hogy a háborúban álló felek, köztük az ukrán elnök, hogyan reagálnak erre, végső soron az ukrán nép megítélésére tartozik.

- mondta kiegészítve.

Szijjártó Péter emlékeztett arra is, hogy Donald Trump a napokban is világos üzenetet fogalmazott meg a béke, a tárgyalások érdekében.

"Itt lenne az ideje annak, hogy a nyugat-európai vezetők is megértsék, hogy Donald Trump egy komoly ember. Egy komoly ember, ha valamit mond, azt komolyan is gondolja. Donald Trump az egész elnöki kampány alatt világossá tette többször is, hogy ő a gyors béketeremtésben érdekelt, és ezt komolyan kell venni"

- hangsúlyozta.

"Bízunk benne, hogy Donald Trump sikeres lesz a feladataiban, és reméljük, hogy a beiktatásáig hátralévő időszakban sem az amerikai demokraták, sem a háborúpárti európai politikai vezetők nem lépnek közbe olyan módon, ami még súlyosabb problémákat okozhat, tovább fokozza a konfliktust, és megnehezíti a béke helyreállítását."

A miniszter a közelgő ENSZ Közgyűlés ülésével és a világszervezet terrorizmus ellenes küzdelemért felelős főtitkárhelyettesével tervezett találkozójának kapcsán hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlás megfékezése lehetséges, amennyiben van megfelelő politikai szándék. Ezt a megközelítést Magyarország saját tapasztalatai alapján tudja alátámasztani.

Azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump hivatalba lépése meg fogja változtatni a migrációval kapcsolatos álláspontot világszerte, remélhetőleg innentől kezdve már a nemzetközi jog lesz az irányadó, amely azt mondja ki, hogy a menekültek az első biztonságos államban tartózkodhatnak ideiglenesen, nincsen szó "második, harmadik, ötödik, tizedik, huszadik biztonságos országról".

Related posts