**Szuperszonikus szelek az exobolygón: Egy eddig ismeretlen jelenség - Fedezd fel az időjárást!** Képzeld el, hogy egy távoli exobolygón, ahol az időjárás szabályai teljesen eltérnek a Földtől, szuperszonikus szelek tombolnak! Ez a különleges jelenség ed


Fedeztek fel egy különleges exobolygót, ahol szokatlanul intenzív szélviharok tombolnak. Ezek a viharok olyan sebességgel zúdulnak, hogy meghaladják a hangsebességet, igazi természeti csodát teremtve a világűrben.

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Nagyon Nagy Teleszkópjának (VLT) segítségével a csillagászok rendkívül erőteljes szelek jelenlétét azonosították a WASP-127b jelű exobolygó egyenlítője mentén. A szélviharok sebessége elérheti a 33 000 km/h-t, ami a valaha mért leggyorsabb bolygókörüli áramlatnak számít. Ez a felfedezés nemcsak a bolygó időjárási mintáira ad új betekintést, hanem hozzájárul a bolygók kialakulásával kapcsolatos ismeretek bővítéséhez.

A WASP-127b egy hatalmas gázóriás, amely több mint 500 fényévnyire helyezkedik el a Földtől. Mérete némileg meghaladja a Jupiterét, ám tömege ennek csupán egy töredéke, ami miatt "felfújt" bolygónak minősül. Az exobolygó tanulmányozása 2016 óta folyamatban van, de a legújabb felfedezés váratlanul érte a kutatókat: az egyenlítői zónában szuperszonikus szelek tombolnak.

Lisa Nortmann, a németországi Göttingeni Egyetem tudósa és a tanulmány vezető szerzője elmondta: "A bolygó atmoszférájának egy része nagy sebességgel felénk mozog, míg egy másik része ugyanilyen gyorsan távolodik tőlünk. Ez azt mutatja, hogy rendkívül gyors, szuperszonikus áramlat kering a bolygó egyenlítője körül."

A szélviharok sebessége megdöbbentő módon elérheti a 9 km/s-t, ami körülbelül hatszorosa a bolygó forgási sebességének. Ez a légáramlat a valaha mért leggyorsabb a bolygókörnyezetben. Összehasonlítva, a Naprendszerben a legnagyobb sebességű szelet a Neptunuszon figyelték meg, ahol a szelek csupán 0,5 km/s sebességgel mozogtak.

A kutatócsoport a CRIRES+ műszert alkalmazta az ESO VLT távcsövén, hogy mélyrehatóan tanulmányozza a WASP-127b bolygó időjárási viszonyait és kémiai összetételét. Elemzéseik során sikerült azonosítaniuk a bolygó atmoszférájában található vízgőz és szén-monoxid molekulákat. Figyelmes megfigyeléseik révén egy kétcsúcsú spektrális jelet is felfedeztek, amely arra utal, hogy az atmoszféra egyik része felénk halad, míg egy másik része nagy sebességgel távolodik tőlünk.

Az időjárási térkép alaposabb elemzése alapján megállapítható, hogy a bolygó sarkvidékei lényegesen hűvösebbek, mint az egyenlítői régiók, és finom hőmérsékleti eltérések is megfigyelhetők a bolygó reggeli és esti oldalain. "Ez jól illusztrálja, hogy a bolygó időjárási viszonyai rendkívül bonyolultak, hasonlóan a Földéhez vagy a Naprendszer más égitestjeihez" - mondta Fei Yan, a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem professzora.

Az exobolygókutatás dinamikusan fejlődik, és napjainkban már olyan szintre jutott, amely néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlennek tűnt. Míg korábban a csillagászok csupán a bolygók tömegét és sugárát tudták meghatározni, ma már az atmoszférák és időjárási viszonyok részletes térképezése is elérhetővé vált. A közeljövőben üzembe helyezésre kerülő Rendkívül Nagy Teleszkóp az ESO égisze alatt még precízebb megfigyeléseket fog lehetővé tenni. Ez a fejlett eszköz nemcsak a szélminták alaposabb elemzését segíti elő, hanem hozzájárul a kisebb, sziklás bolygók alaposabb vizsgálatához is.

A kutatás során nyert eredmények lényegesen gazdagítják az exobolygók mozgásának megismerését, ami a Naprendszer ősi múltjának rejtelmeinek felfedezésében is kulcsszerepet játszhat.

Related posts