Ha a bőröd tele van piros, viszkető csalánkiütésekkel, és a tünetek nem enyhülnek, itt van néhány hasznos tanács orvosoktól, amelyek segíthetnek: 1. **Kerüld a kiváltó okokat**: Próbáld meg azonosítani, mi okozza a csalánkiütéseket. Lehet ez ételallergia
A kiütéses foltok mérete változó lehet, kezdve a néhány milliméteres kis pöttyöktől egészen a centiméteres terjedelmű elváltozásokig. De mit tehetünk, ha ilyen problémával találkozunk?
A csalánkiütés az esetek nagy részében akut reakció, többnyire allergiához kapcsolódóan. De előfordulhat olyan eset is, amikor a csalánkiütés krónikussá válik, és nehezebb kezelni. Erről a lehetőségről beszélt dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus.
A csalánkiütés, más néven urticaria, a bőr felső rétegeiben jelentkező duzzanatokkal, pirossággal és viszketéssel járó állapot, amelyet a hisztamin nevű vegyület bőrben történő felszabadulása okoz. E tünetek mellett előfordulhatnak arc-, szemhéj- vagy ajakduzzanatok is, súlyosabb esetekben pedig a nyelv duzzanata és légzési nehézségek is megjelenhetnek. A hisztamin kioldódását sokféle tényező okozhatja; az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb kiváltó okokat:
Ugyanakkor a legtöbb esetben a csalánkiütés pontos kiváltó okát nem sikerül azonosítani.
A csalánkiütés tünetei jellegzetesek: pirosság, viszketés, a bőrből való kiemelkedés. A kiütéses foltok néhány milliméterestől a néhány centisig terjedhetnek, jobbára az arcon, a kézen, a karokon, a lábakon, a lábfejeken jelennek meg. Az is jellemző lehet rá, hogy folyamatosan változtatja a helyét, szinte óráról órára elmúlik, és egy másik helyen jön ki. Ezek az erős, zavaró problémák általában 24 órán belül eltűnnek, de néhány esetben hónapokig, évekig fennmaradhatnak - ilyen esetben van szó krónikus csalánkiütésról.
A kezelés megválasztására döntő hatással van, hogy az állapot akut vagy krónikus jellegű. Akut esetekben az antihisztaminok alkalmazása jellemző, mivel ezek csökkentik a hisztamin által kiváltott reakciókat. Érdemes megjegyezni, hogy bizonyos antihisztaminok recept nélkül is beszerezhetők, azonban fontos, hogy például alkoholfüggő egyéneknél és terhes nőknél ezek alkalmazása nem ajánlott. Ha a tünetek között angiödéma is szerepel, az külön kezelést igényel, hiszen ez akár légzési nehézségeket is okozhat. Amennyiben légzési problémák, hányás, szapora pulzus, rosszullét vagy ájulás lép fel, sürgősen mentőt kell hívni - figyelmeztet dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyásza és klinikai onkológus.
A csalánkiütés viszketése mögött a bőr allergiás reakciójának bonyolult folyamata rejlik, amely során hisztamin és egyéb vegyi anyagok szabadulnak fel a bőr sejtjeiből. Ezek az anyagok irritálják az idegvégződéseket, ami a viszketés érzését idézi elő. A hisztamin tágítja az ereket, ami bőrpírt és duzzanatot okoz. Ennek következtében a bőrön jellegzetes csalánfoltok jelennek meg, amelyek nemcsak viszketnek, hanem égő érzést is kelthetnek. A viszketés intenzitása fokozódhat, ha a bőr súrlódásnak vagy melegnek van kitéve, így sokszor nehéz ellenállni a kísértésnek, hogy megvakargassuk az érintett területet.
Ebben a helyzetben a tünetek hosszú távon komoly kellemetlenségeket okozhatnak az érintett személy számára, így elengedhetetlen a célzott terápia. Bizonyos esetekben antibiotikumok és injektálható gyógyszerek alkalmazására is szükség lehet, hogy mérsékeljük az allergiás reakciók által kiváltott tüneteket. Természetesen különféle labor- és egyéb vizsgálatokat is végzünk, amelyek célja, hogy feltárjuk azokat a mögöttes betegségeket, amelyek a májat, a pajzsmirigyet vagy az immunrendszert érinthetik - emeli ki az orvos.
Ha valakinek már volt tapasztalata csalánkiütéssel, fontos, hogy elkerülje azokat a triggereket, amelyek hisztamin felszabadulását okozhatják – ehhez pedig először is be kell azonosítani ezeket a kiváltó okokat. Emellett célszerű korlátozni az alkoholfogyasztást, kerülnie az olyan ételeket, amelyek hozzájárulhatnak a hisztamin képződéséhez, valamint olyan higiéniai termékeket választani, amelyeket kifejezetten érzékeny bőrre fejlesztettek ki, és amelyeket szakorvos ajánlott. Néhány forrás említi a C- és D-vitamin, valamint a ligetszépe olaj jótékony hatását is, de ezek alkalmazása előtt mindenképpen érdemes bőrgyógyász véleményét kikérni. Hosszan tartó panaszok esetén fontos a pszichés állapot figyelembevétele is, hiszen a hónapokig elhúzódó kellemetlen tünetek akár depresszióhoz is vezethetnek, ami egy ördögi kört indíthat el. A stressz pedig egy önálló kockázati tényezőként tovább súlyosbíthatja a bőr állapotát.