A gázárak hirtelen megugranak Putyin nyilatkozatai nyomán.
Energiahatékonyság, energiabeszerzés, megújuló energiatermelés - erről szól a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025, jöjjön el Ön is! Részletek:
Hogy az év vége előtt új tranzitszerződést kötni gyakorlatilag lehetetlen lenne.
Ez a nyilatkozat súlyos aggályokat ébresztett az európai gázkereskedelem terén, különösen a közép-európai nemzetekben, ahol a mai napig jelentős mennyiségű orosz gázra támaszkodnak.
Az ukrán vezetés álláspontja jelenleg sziklaszilárdnak látszik. Volodimir Zelenszkij elnök határozottan elvetette azokat a javaslatokat, amelyek bármilyen formában anyagi forrást biztosítanának az orosz állam számára a konfliktus folytatásához. Heorhij Tykhij, az ukrán külügyminisztérium szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta:
Jelen állás szerint január 1-jétől nem lesz orosz gáztranzit.
A tárgyalások továbbra is aktívan zajlanak, és nem lehet teljesen kizárni egy utolsó pillanatban létrejövő megállapodás lehetőségét. Tykhyi megemlítette, hogy Ukrajna nyitott arra, hogy mérlegelje az Európai Bizottság esetleges ajánlatait a tranzit folytatásával kapcsolatban, valamint elkötelezett amellett, hogy biztosítsa "a régió energiaellátásának biztonságát".
A helyzet instabilitását tükrözi, hogy a pénteki árveréseken a szlovák-osztrák határon nem történt kapacitáslekötés januárra. Putyin megerősítette, hogy a különböző javaslatok - melyek lehetőséget adnának más országoknak az Ukrajnán át érkező gázszállítmányok ellenőrzésére - nehezen kivitelezhetőek a Gazprom hosszú távú szerződései következtében.
A veszélyeztetett gázáramlások az európai kereslet körülbelül 5%-át képviselik. Bár ez a mennyiség csupán a piac egy apró részét jelenti, elvesztésük arra ösztönözné az érintett országokat, hogy fokozottabban forduljanak a norvég vezetékes gáz vagy az amerikai cseppfolyósított földgáz felé.
Az európai kereskedők folyamatosan szemmel tartják a régió gáztárolóinak állapotát, amelyek jelenlegi szintje 75 százalék alá csökkent.
Putyin rámutatott arra is, hogy az ukrán Naftogaz által indított per, amely azt állítja, hogy a Gazprom nem teljesítette maradéktalanul a tranzitszolgáltatásokra vonatkozó kötelezettségeit, szintén gátat szab a megállapodásnak. Az orosz elnök véleménye szerint a kereset visszavonása elengedhetetlen ahhoz, hogy bármilyen tranzitmegállapodás valóra válhasson.
Putyin nyilatkozatai nyomán a holland gáztőzsdén a határidős árak 3,4%-kal, 47,3 euróra ugrottak megawattóránként.