A régiónk részvénypiacain megjelentek az ukrajnai békekötéshez kapcsolódó árazások, ami új lehetőségeket nyithat meg a befektetők számára - számol be a Világgazdaság.
Borongós politikai hírek árasztották el a január 20-ig tartó amerikai elnöki átmenet utolsó két hónapját, és talán soha nem volt még ennyire gyakori a harmadik világháború veszélyének emlegetése az elmúlt évek során. Az ukrajnai békefolyamat várható alakulását azonban kezdik beárazni a kelet-európai részvények, legalábbis egy friss elemzői jelentés alapján. Új év, új remények szikrája.
Itt az új év, és máris megkopni látszik az emléke a borús világpolitikai híradásoknak, amelyek még a harmadik világháború kirobbanásának a rémét is felidézték korábban az átmenet idején Donald Trump november 4-ei amerikai elnökválasztási győzelme és január 20-ai beiktatása közt. A régiónk részvénypiacai azonban újabban elkezdték "beárazni": ukrajnai békekötés jön.
A Bloomberg idézi erről Hasnain Malik, a Tellimer elemző és tanácsadó vállalat feltörekvő piaci stratégája jegyzetét: a szakember szerint a kelet-európai részvényárak emelkedésére az ad alapot, hogy miközben lehet, hogy véget ér az orosz-ukrán küzdelem, a régió részvényei a korábbihoz képest olcsókká váltak a háborús időszakban.
A Tellimer a feltörekvő gazdaságokról és piacokról kínál elemzéseket, és a gazdasági szférából érkező értékelésekre azért is érdemes különös figyelmet fordítani, mert ezekre pénzt tesznek, miközben a politikai kommunikáció gyakran erősen manipulatív.
Az elmúlt hetekben például hasonlóan érdekes volt az ukrajnai gáztranzit leállításának értékelése egyes elemzőktől: a Capital Economics szakemberei például azt gondolják, ez szintén annak a jele, hogy Kijev már a béketárgyalásokra készül, és ezeken kívánja ütőkártyaként felhasználni az orosz gázszállítások újraindításának lehetőségét. Ennek az árát, amint a háborúét is, Európa fizeti meg.
Az ukrajnai békekötés és a régió részvényei
A régiós részvények legutóbbi újraértékelése Malik véleménye szerint arra utal, hogy a befektetők egyre inkább optimistán tekintenek az ukrajnai konfliktus lehetséges befejezésére, szemben annak folytatásával vagy esetleges kiszélesedésével. Ez a helyzet a biztonsági kockázatok csökkenését valószínűsíti, miközben az ukrajnai újjáépítés új gazdasági lehetőségeket teremthet a térségben.
Ez a vélekedés szöges ellentétben áll a Trump győzelme után kialakult hangulattal, amikor a távozó amerikai adminisztráció és az európai vezetők tülekedve igyekeztek biztosítani Kijevet, hogy tovább támogatják háborúját Oroszország ellen, ez újabb pénzutalások és fegyverszállítmányok formáját is öltötte, miközben röpködtek a médiában az atomháborús fenyegetések és aggodalmak.
Malik meggyőződése, hogy még az orosz gázszállítások leállítása is ösztönözheti Ukrajnát a békekötés felé vezető úton. Közben Donald Trump is arra figyelmeztet, hogy sürgősen tárgyalások révén kellene lezárni a konfliktust.