Moszkva aggodalmát fejezte ki az ukrán piszkos bombák miatt.


Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára a Rosszija 1 televízióban kifejtette, hogy Ukrajna esetleges nukleáris anyaggal felszerelt "piszkos" bombák alkalmazása komoly aggodalmakat kelt Oroszországban. A sajtótitkár hangsúlyozta, hogy amennyiben Ukrajna hozzáfér ezekhez a veszélyes eszközökhöz, az jelentős kockázatot jelenthet az amerikai Tomahawk manőverező robotrepülőgépek számára.

"Ez (a Tomahawk) egy különleges fegyver, létezhet nem nukleáris és nukleáris kivitelben, hatótávolsága jelentős, de ezzel nem lehet megváltoztatni a helyzetet a frontokon" - nyilatkozott.

Megismételte, hogy Moszkva kész az ukrajnai válság békés rendezésére, és azt is hallja, hogy Donald Trump továbbra is a tárgyalások megkezdésének szükségességéről beszél, amiből azt a következtetést vonja le, hogy az amerikai elnök mégis megőrizte politikai akaratát.

"A Kreml szóvivője kifejtette, hogy az európai országok és a kijevi vezetés egyáltalán nem mutatnak hajlandóságot arra, hogy lépéseket tegyenek ezen a téren."

Arra a kérdésre, hogy Oroszország mérlegelni fogja-e, hogy az Ukrajnából esetleg elindítandó Tomahawkok nukleáris fegyverek lehetnek, azt válaszolta:

"Emlékezzünk vissza a szakszolgálataink másfél-két évvel ezelőtti jelentéseire, amelyek szerint az ukránok képesek előállítani egy úgynevezett piszkos bombát. Képzeljék el, hogy egy nagy hatótávolságú rakéta felszáll és repül.

Tudjuk, hogy előfordulhat, hogy nukleáris fegyverről van szó.

"Mit is gondolhat erről az Oroszországi Föderáció? A tengerentúli katonai elemzőknek ezt mindenképpen figyelembe kell venniük" - nyilatkozta Peszkov.

Jurij Usakov, az elnök külpolitikai tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy az ukrajnai rendezés "vezérlő csillagának" azoknak a megállapodásoknak kell lenniük, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök Alaszkában elért. Közölte, hogy az orosz-amerikai kapcsolattartás "zárt csatornákon" folytatódik.

Related posts