Fico uniós vétóval riogat, amennyiben nem születik megállapodás a gáztranzit ügyében. | 24.
Szlovákia, az Európai Unió (EU) és Ukrajna szakértői csoportot alakítanak a gáztranzit ukrajnai megújításának lehetőségeivel kapcsolatban. Robert Fico szlovák miniszterelnök azonban figyelmeztetett, hogy ha ez az erőfeszítés nem hoz eredményeket, Szlovákia válaszintézkedéseket fog bevezetni Ukrajnával szemben. Ennek részeként akár vétójogát is érvényesítheti az uniós döntéshozatali folyamatokban. Fico ezt a gáztranzittal kapcsolatos brüsszeli tárgyalásokat követően nyilatkozta.
A TASR szlovák hírügynökség tudósítása alapján Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, "konstruktívnak" értékelte a gáztranzit ügyében az Európai Bizottság (EB) képviselőivel folytatott tárgyalásokat. Fico hangsúlyozta, hogy Dan Jörgensen, az uniós biztos, is rámutatott a helyzet súlyosságára, ezért az EB érdeke is, hogy mihamarabb megoldást találjanak a felmerült problémákra.
Robert Fico hangsúlyozta, hogy ha kiderül, hogy ez a törekvés nem hoz kívánt eredményeket, Szlovákia válaszlépéseket fog tenni Ukrajnával szemben.
A lehetséges válaszintézkedések között szerepel, hogy Pozsony felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott humanitárius támogatást, csökkenti vagy akár teljesen megvonja a Szlovákiában élő ukrajnai menekültek számára biztosított segélyt. Ezen kívül a villamosenergia-szállítást is leállíthatja Ukrajnába, valamint jogában állhat vétójogát érvényesíteni az uniós döntéshozatali folyamatokban, például az Európai Tanácsban.
A Brüsszelben zajló találkozón, amelyen Denisa Saková szlovák gazdasági miniszter is részt vett, a résztvevők bejelentették, hogy az Európai Bizottság és Szlovákia egy magas szintű munkacsoportot állít fel. Ennek a csoportnak a feladata az ukrajnai gáztranzit január elsejei leállítása utáni helyzet figyelemmel kísérése lesz. A tervezett munkacsoport célja, hogy közösen értékelje a gáztranzit leállításának következményeit, és feltérképezze azokat a lehetőségeket, amelyek révén az Európai Unió támogatást tud nyújtani - áll a Robert Fico és Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos által kiadott közleményben.
"A politikai képviselők közleményükben hangsúlyozták, hogy alapos és nyitott eszmecserét folytattak az energetikai helyzet aktuális állásáról, valamint az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának megszüntetésének szélesebb hatásairól. Kiemelték, hogy Szlovákia és az Európai Bizottság között továbbra is szoros együttműködésre törekednek, és folyamatosan megvitatják az érintett kérdéseket mind politikai, mind technikai szempontból."