Donald Trump súlyos tévedést vétett: Kína hozzáférhet Amerika titkos technológiai vívmányához - Mandiner


A brit külügyminiszter figyelmeztető jelet adott a világnak, kijelentve, hogy az Egyesült Államok által hátrahagyott űrt Kína és más országok fogják betölteni.

A brit külügyminiszter figyelmeztetett, hogy súlyos stratégiai tévedés lenne, ha az Egyesült Államok leállítaná nemzetközi segélyezési programjait, mivel ennek következményeként Kína és más országok léphetnek a keletkező űrbe.

Az Egyesült Államok évente körülbelül 40 milliárd dolláros költségvetéssel működő Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) a washingtoni külügyminisztérium irányítása alá került. Donald Trump elnöksége alatt az ügynökség minden programját felfüggesztették, kivéve a legfontosabb humanitárius segítségnyújtási tevékenységeket, valamint az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott támogatásokat.

David Lammy, a brit Munkáspárt külügyminisztere, a Guardian szombati interjújában kifejtette, hogy az előző brit kormány, amely a Konzervatív Párt irányítása alatt állt, súlyos stratégiai tévedést követett el. Lammy szerint a kormány rendkívül felületes előkészületekkel zárta be a nemzetközi fejlesztési minisztériumot (DfID), felfüggesztette a tárca által kezelt programok finanszírozását, és erről alig nyújtott tájékoztatást a számos nemzetközi partnerének.

Boris Johnson, a brit konzervatív párt akkori vezetője, 2020-ban döntött arról, hogy az egykori fejlesztési minisztériumot önálló intézményként megszünteti, és annak feladatait a brit külügyminisztérium keretein belül folytatja.

David Lammy, a mostani brit külügyminiszter a Guardiannek nyilatkozva kijelentette: évekbe telt ennek a "stratégiai hibának" a kiküszöbölése. "Arra inteném amerikai barátainkat, hogy saját döntésük kialakítása során alaposan tanulmányozzák, mit rontott el Nagy-Britannia" ebben a kérdésben - fogalmazott a londoni külügyi tárca vezetője.

Lammy szerint a nemzetközi fejlesztési tevékenység a puha hatalmi eszköztár (soft power) nagyon fontos eleme, és őt nagyon aggasztja az a veszély, hogy az Egyesült Államok által hagyott űrt mások mellett Kína tölti majd ki.

London megítélése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mutat semmiféle készséget a tárgyalások megkezdésére, és a háború befejezése iránti hajlandóságát is hiányolják. Ezzel párhuzamosan az ukrán fél világosan kifejezte, hogy a tűzszünet eléréséhez elengedhetetlen a párbeszéd megindítása.

Related posts