Az ország erdőgazdálkodásainak többsége jelenleg veszteséges helyzetben van.


Mircea Fechet, a környezetvédelmi tárca vezetője, meggyőző számadatokkal igazolta, hogy a Romsilva erdőgazdálkodási vállalat több ágának működése veszteséges, különösen az aradi részleg. A Romsilva képviselői azt állították, hogy az erdőgazdálkodásból származó bónuszok nem közpénzből, hanem a saját nyereségükből fakadnak. Az aradi erdőgazdálkodás e nyilatkozatot azután tette közzé, hogy a Teodor Tiga nyugdíjazása miatt kifizetett 100 000 eurós bónusz jelentős felháborodást keltett a közvéleményben.

A miniszter nyilatkozata szerint a Romsilva, amely a román állam erdőségeinek kezeléséért felel, nem tanúsítja a szükséges tiszteletet az erdők iránt. Ennek következtében összehívta a Romsilva vezetőségét, hogy újraszervezzék a 3,13 millió hektárnyi erdőterület kezelését. A miniszter rámutatott, hogy az erdőgazdálkodások több mint fele veszteséget termel, és a faanyag az erdei utak mellett hullik szét, ahelyett, hogy a helyi asztalos műhelyekben hasznosulna. Mindeközben az erdőgazdálkodás munkatársai mégis jutalmazzák magukat.

Szerdán javaslom a vezetőségnek, hogy a kollektív munkaszerződésekkel kapcsolatosan olyan megvalósítható javaslatokkal álljanak elő, amelyek valóban figyelembe veszik a jelenlegi helyzetet. Az, hogy az államtól továbbra is pénzt kapjanak anélkül, hogy bármilyen munkát végeznének, egyértelmű kivételezés, ami egyrészt az eredmények hiánya miatt

A Környezetvédelmi Minisztérium nemrégiben nyilvánosságra hozott egy részletes listát, amely az ország erdőgazdálkodásainak 2024. december 31-i pénzügyi helyzetét tükrözi. Az adatok alapján megállapítható, hogy a 43 vizsgált erdőgazdálkodás közül csupán 18 tudott nyereséget elérni, míg a többiek veszteséges eredményeket könyvelhettek el. Az aradi erdőgazdálkodás is a veszteségesek közé tartozik, mintegy 15 millió lejes (körülbelül 3 millió eurós) veszteséggel. Ez a szám az ötödik legrosszabb helyezést jelenti a negatív pénzügyi mutatók rangsorában, megelőzve Máramarost, Konstancát, Tulceát és Krassó-Szörényt, amelyek szintén jelentős veszteségekkel küzdenek.

"Vannak olyan erdőgazdálkodások, amelyek közel vagy több mint 30 millió lej veszteséget termelnek évről évre. Képzeljék el, hogy egy erdőgazdálkodási vállalat igazgatóstól és több száz alkalmazottastól hetente 1 000 000 lej veszteséget termeljen. Az a tervünk, hogy csökkentjük a rosszul teljesítő erdőgazdálkodásokat. A felszámolt erdőgazdálkodások területeit más szomszédos erdőgazdálkodások vennék át, amelyek hatékony managementtel rendelkeznek" - közölte Fechet pontosítva, hogy a nem jól működő gazdálkodásokat igazgatóstul, alkalmazottastul felszámolná.

Related posts