A gazdák már elvetették a napraforgót és a kukoricát, miközben izgatottan várják az eső áldásos érintését.

Elkezdődtek a tavaszi vetések a földeken. Bár az év eleje meglehetősen száraz időszakot hozott, sőt, márciusra Magyarországon a tartós vízhiányos állapotot is be kellett jelenteni, az előző hónap második felében végre megérkeztek a régóta várt esőcseppek. Azonban a gazdák véleménye szerint az esők eloszlása és mennyisége nem volt éppen ideális.
A héten Tolnában megkezdődtek a tavaszi vetési munkák a földeken, bár vannak olyan termelők is, akik inkább még várnak főleg a kukorica vetésével, hogy még jobb legyen az idő. A gazdák az előző évek tapasztalataiból okulva igyekeznek minimalizálni a kockázatokat.
Egy kihívásokkal teli év elé néznek a tolna megyei gazdák is.
Bajban vannak a gazdák, szerintük az idei év sokkal nehezebb lesz, mint az előző kettő volt, mondta Krieser János, aki a Paks környéki Pusztabír Kft. vezetője, egyben a vármegyei gabonaválasztmány tagja is. A szakember szerint azért vannak leginkább bajban a gazdálkodók, mert kevés a forgótőkéjük, csak a kötelező szolgáltatások - bérek, járulékok, adók - kifizetésére jut pénz. Hogy ezeket fizetni tudják, a betakarítás után mindjárt el kellett adniuk a terményeiket, melyeknek ezt követően lett magasabb a felvásárlási áraik.
A környékünk mezőgazdasági táján sok gazda foglalkozik napraforgó és kukorica termesztésével. Mi azt tervezzük, hogy a napraforgót húsvét után ültetjük el, míg a kukorica vetését május elejéig halasztjuk. Érdekes, hogy többen úgy döntöttek, hogy a kukoricából kevesebbet vetnek, ahogyan ősszel a repcét is csökkentett mennyiségben ültették - mondta Krieser János.
A kukorica rendkívül érzékeny a csapadékra, különösen a vetési időszak után. Éppen ezért úgy döntöttünk, hogy május elejéig halasztjuk a vetést. Az ősz és a tél nagyon szárazan telt, de március második felében kedvező mennyiségű eső érkezett a térségbe, ami biztató, de jó lenne, ha már most lenne elegendő víz a növények számára. A repce állapota közepes, és már megkezdődött a virágzási időszak – tette hozzá az agrármérnök vállalkozó.
A kukorica alternatívájaként a szemes cirok is remek választás lehet.
- Nem tudunk előre vásárolni növényvédő szereket, műtrágyát. Vannak ugyan nagyobb termeltető cégek, melyek előfinanszírozással próbálnak segíteni, de ebben az esetben nagyobb kamattal kell számolni - mondta egy bátaszéki gazdálkodó. A megoldás az lenne, ha hosszú távú - öt évnél hosszabb időre - adna olcsó kamatozású hitelt az állam. Sajnos a beruházási hitelek nem jelentenek megoldást, mert ahhoz önerő kellene. Ha nem lesz elég csapadék, akkor nem érdemes kukoricát vetni, emiatt nem is vettük meg előre a vetőmagot. Ki tudja, hátha találunk más növényt is, ami megfelel az igényeinknek. Tavaly szemes cirokkal kísérleteztünk hatodik növényként, néhány hektáron. Többet termett mint a kukorica, kevesebb költséggel, el tudtuk adni, csupán tonnánként kétezer forinttal kaptunk kevesebbet, mint a kukoricáért - tette hozzá a gazda.