Figyelem, készüljetek! Megkezdődött a pollenszezon, az allergiásoknak ideje felkészülniük!
A tavasz megérkezésével menetrendszerűen elindult a pollenallergia-szezon Magyarországon - a következő hónapokban egymást váltják a különféle allergének, így a mogyoró és az égerfa után már jelen vannak a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, valamint a kőris, a nyár, a juhar, a fűz és a gyertyán virágporai is - mégpedig jobbára közepes koncentrációban, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján elérhető információk alapján. Májustól a pázsitfűfélék, júliustól pedig a legtöbbek számára gondot okozó parlagfű virágzása hozhat komolyabb kellemetlenségeket.
Hazánkban számos embert érint egy komoly probléma: az NNGYK korábbi kimutatásai alapján körülbelül 2,5 millió ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben. Különösen aggasztó, hogy minden tizedik magyar a parlagfű pollenje által okozott tünetekkel küzd, míg a pázsitfűfélékre az allergiások körülbelül negyede reagál érzékenyen. Azonban a helyzet nem reménytelen! Az online pollennaptárak és a naponta frissített pollenjelentések, valamint előrejelzések segítségével lehetőségünk van előre tervezni, és már most megtehetjük az első lépéseket a pollenidény zökkenőmentesebb átéléséért.
Az LG szakértői összegyűjtötték, mire érdemes figyelnie a háztartásában annak, aki pollenallergiával él.
A kinti ruházat, a cipő, a táska mellett a haj, a szemöldök és az arcszőrzet is könnyen összegyűjti a polleneket, amelyeket aztán haza is viszünk. Ezért:
A beltéri pollenterhelés csökkentésére hetente többszöri alapos takarításra lehet szükség:
A szellőztetés fontos, mert ezzel csökkenthető a leghatékonyabban a beltéri légszennyező anyagok koncentrációja, de pollenallergia esetén nem mindegy, mikor végezzük:
A légtisztítók és klímaberendezések hatékony működésének biztosításához elengedhetetlen a megfelelő karbantartás, amit a tavaszi időszak ideális lehetőséget kínál. A szűrők rendszeres cseréje és tisztítása kulcsfontosságú, hiszen ez nemcsak a por, pollenek és penészgomba-spórák otthonunkba való visszajutását akadályozza meg, hanem hozzájárul a készülékek élettartamának meghosszabbításához és az energiafogyasztás csökkentéséhez is. Érdemes évente legalább egyszer szakemberre bízni a légkondicionálók karbantartását és tisztítását, különösen tavasszal, hogy elkerüljük a nyári hónapok előtti zsúfoltságot. Ne késlekedjünk, mert a nyári meleg közeledtével nehezen találunk szabad időpontot a szakemberek között, akik már tele vannak a munkákkal!
Az allergén immunterápia gyakran alkalmazott kezelés parlagfű- és poratka-allergia esetén. Magyarországon a parlagfű allergia a lakosság jelentős részét érinti, tünetei általában nyáron és kora ősszel jelentkeznek. Az immunterápiát az allergén szezonja előtt kell elkezdeni, és előtte az allergént pontosan azonosítani kell bőrteszttel vagy laborvizsgálattal.
Az immunterápia injekciós és szájon át alkalmazható formában elérhető. Az injekciós kezelés hatékonyabb, bár több mellékhatással jár, míg a szájon át alkalmazható készítmények otthon is szedhetők, kevesebb mellékhatással. A terápia általában három-öt évig tart, és pollenallergiák esetén lehet szezon előtti, szezon előtti és alatti, vagy egész éves. Az egész éves allergiák (poratka, állatszőr) kezelése folyamatos. A beteg együttműködése és az előírt adagolás betartása kulcsfontosságú.